Malý balkánský Machiavelli

Třicet let ovládá půl Bulharska politický podnikatel a etnický Turek Ahmed Dogan. Země podle toho vypadá.

Malý balkánský Machiavelli
„Jakou moc mají poslanci? Žádnou. Moc mám já, já rozhoduju o tom, kam půjdou peníze. A chci, abyste to chápali,“ kasal se už v roce 2005 Ahmed Dogan. | Profimedia.cz

Vousatý pětačtyřicátník v džínách a teniskách se brodí vodou u kamenité mořské pláže. V pozadí stojí podnikatelský barokní dům o rozloze Václavského náměstí. Na pláží stojí čtyři svalovci, kteří nejspíš vznikli sblížením Terminátora s prasnicí. Když vousáč dojde na pláž, svalovci ho zase šoupnou zpátky do vody. Jednou, podruhé, potřetí. Obě strany to komentují v libozvučné bulharštině, ale nikdo se dvakrát dobře nebaví.

Mediální zásah

Mírně komická scénka by byla zcela bezvýznamná, kdyby oním vousáčem nebyl exministr spravedlnosti a šéf opozičního uskupení Da Bulgaria (rappeři, zůstaňte v klidu, znamená to „Ano, Bulharsko“) Christo Ivanov. On a jeho dva kolegové si přišli vyzkoušet, jestli budou na pláž – zhruba na půli cesty mezi oblíbenými turistickými středisky Burgas a Sozopol – mít přístup. Podle svalovců neměli. Podle přivolaných policistů také ne. Odtáhli tedy ve člunu s nepořízenou, ale podařil se jim obrovský mediální zásah.

Videozáznam výjevu z 9. července se stal hitem bulharského internetu (údajně funguje stejně jako všude jinde v civilizovaném světě). Co víc, dal do pohybu skandál, jenž řádně otřásá tamním premiérským křeslem. V něm již jedenáct let – se dvěma minipřestávkami – dlí mohutná zadnice Bojka Borisova. Nyní je však premiér v ohrožení.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit