Malá chřipka. Opozice Bolsonarovi vyčítá „zločiny proti životu“

Brazilský parlament vyšetřuje Bolsonarovu vládu kvůli nekompetentním krokům při boji proti pandemii. Na covid tu zemřelo přes půl milionu Brazilců.

Malá chřipka. Opozice Bolsonarovi vyčítá „zločiny proti životu“
Protest proti brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi, ilustrační foto | Shutterstock.com

Brazilský prezident Jair Bolsonaro je znám svým povýšeným chováním, jež se projevilo i přístupem ke covidu. Nazývá jej malou chřipkou a odmítá naslouchat zdravotnickým odborníkům, kteří upozorňují na rizika. Účet za ignorování pandemie se v absolutních číslech zdá enormní a tragický.

Na nemoc zemřelo přes půl milionu Brazilců, což ve světovém srovnání znamená, že více obětí mají jen Spojené státy. Nicméně při přepočtu obětí na milion obyvatel je Brazílie až za Českem. 

V nejlidnatější zemi Jižní Ameriky se bývalý voják stává stále méně populárním. Má na to vliv také parlamentní vyšetřování protipandemických kroků vlády, jež probíhá už dva měsíce a je přenášeno celostátními televizními stanicemi. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že s ním souhlasí osm z deseti Brazilců. Samotný Bolsonaro jej považuje pouze za politickou hru opozice. 

Důkazy zločinů

To zásadně odmítá senátor Omar Aziz, jenž je jedním z jedenácti senátorů, kteří vyšetřování vedou. Bolsonarova vláda podle něj spáchala „zločiny proti životu“ a má na to důkazy. Od začátku dubnového projednávání navíc zemřelo dalších sto tisíc lidí, zdůraznil. Pandemie, jež zabila půl milionu občanů, znamená pro zemi jednu z nejkrutějších ran v moderní historii. „Nejvíce šokující věcí je to, jak byla v řadě otázek vláda nedbalá,“ zdůraznil senátor Aziz, zakladatel socialistické strany PSD, která v parlamentu vládu toleruje.

Politik tvrdí, že nově odhalené dokumenty i svědectví úředníků jasně dokládají, že obětí mohlo být mnohem méně. Vláda například odmítla nabídky na nákup vakcín během roku 2020 nebo ignorovala skutečnost, že v amazonském městě Manaus chybí v nemocnicích dostatek kyslíkových lahví a lidé zbytečně umírali.

„Bylo to zoufalé. Udělali jsme, co jsme mohli, zatímco vláda nic,“ zdůraznil senátor z tohoto regionu. Nechápe, že pravicový prezident nevyužil možnost získat kyslík ze sousední Venezuely, se kterou je ale Bolsonaro na kordy. 

Vyšetřování prokázalo i vysokou míru korupce při objednávání vakcíny Covaxin z Indie na začátku tohoto roku. Bývalý úředník ministerstva zdravotnictví už vypovídal pro státní zastupitelství a prohlásil, že byl pod tlakem, aby podepsal smlouvu, která měla v průměru zvýšit cenu dávek o tisíc procent.

Prezident rebel

Bolsonaro neguje dodržování všech protipandemických opatření. Odmítl očkování, neuznává nošení roušek a respirátorů. Na setkání se svými příznivci chodí zásadně bez roušky a byl kvůli tomu také pokutován úřady v São Paulu. „Světoví vůdci jsou postojem prezidenta zděšeni,“ kritizuje Azis chování bývalého armádního důstojníka.

Vyšetřování se také zaměřilo na podporu pseudovědeckých způsobů léčby, jako je používání hydroxychlorochinu, které hlásá Bolsonaro, stejně jako exprezident USA Donald Trump. Populisticky laděný politik podle senátorů vsadil na vytvoření hromadné imunity a propagoval myšlenku, že silní přežijí a slabí zemřou. 

Parlament chce také zjistit, kdo prezidenta ovlivňoval a způsobil „katastrofickou“ reakci na epidemii. „Chceme vědět, kdo z toho profituje,“ řekl Aziz, který hovoří o paralelním kabinetu prezidentových poradců. 

V rukou Božích

Vyšetřování vede jedenáct z 81 senátorů včetně čtyř politiků, kteří dosud Bolsonara podporovali. Závěry mají být hotovy do srpna. Pak by měly konat orgány činné v trestním řízení a začít regulérní vyšetřování kroků vlády. Brazilský kongres by následně mohl spustit i formu impeachmentu (tak v roce 2016 skončila prezidentka Dilma Rousseffová kvůli korupci). Bolsonaro kritiku odmítá s tím, že jej z prezidentského křesla může odstranit jen Bůh, a nikoli politici z kongresu. 

Protesty proti vládě nabírají na síle i v ulicích, kde stále více lidí žádá, aby prezident rezignoval, protože pandemii podcenil a nezvládl její řešení. Demonstranti v desítkách brazilských měst žádají ekonomickou pomoc nejhůře zasaženým oblastem a zrychlení očkování. Zatím bylo plně očkováno jedenáct procent obyvatel, první dávku má třetina z 212 milionů Brazilců. 

Očkování proti covidu-19 ve světě alespoň jednou dávkou (podíl na populaci v jednotlivých státech v procentech)