Makáme? Pomoc v krizi je pomalá, stěžují si firmy

Z bilionu je vyčerpáno jen 63 miliard. Čtvrtina podnikatelů dala za pomoc vládě v průzkumu pětku

Makáme? Pomoc v krizi je pomalá, stěžují si firmy
Andrej Babiš | Tomáš Novák týdeník Hrot

Státní pomoc postiženým koronavirem se zadrhává. Ukazují to nejen čísla, ale i konkrétní zkušenosti firem. Kdy k nim dorazí premiérem slibovaných „tisíc miliard“, stále není jasné a zástupci byznysu se obávají, aby nebylo pozdě.

Sliby a záruky vlády, které mají Česku pomoci překlenout období krize, mají hodnotu 1 bilionu a 190 miliard korun. Z toho je přímá podpora 216 miliard korun, zbytek tvoří záruky na úvěry. Čísla jsou to veliká. A velmi pomalu se také naplňují. V závěru minulého týdne bylo proplaceno 63 miliard, což je zlomek celkové sumy. Přitom právě rychlost rozhoduje o tom, jestli bude pomoc účinná.

Analýza expertů platformy Rekonstrukce státu navíc ukazuje, že drtivá většina těchto peněz (celkem 924 miliard korun) je rozdělována v podpůrných programech s chybami, které brání jejich skutečně efektivnímu a co nejvíce transparentnímu vyplácení. Experti hodnotili, jestli programy někoho cíleně neznevýhodňují, jestli jsou pro veřejnost srozumitelné, jestli je minimalizován balík dokladů, který je třeba sehnat pro úspěšnou žádost a podobně. Nejhůře v hodnocení dopadl program Covid I.

Že data nevládní organizace nebudou úplně mimo realitu, potvrzují sami zástupci byznysu. Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) udělala velký průzkum mezi více než sto firmami s německým kapitálem v Česku. Daly vládě za realizaci podpůrných programů horší trojku, čtvrtina by dokonce dala vládě pětku.

Čtvrtina firem, které zažádaly o podporu, si stěžuje, že dorazila jen částečně, u 36 procent dokonce vůbec. „Ceníme si vlády za rychlé zavedení podpůrných programů. V našem průzkumu se však ukazuje, že se jejich realizace a efektivita bezpodmínečně a rychle musí zlepšit. Máme tu co dočinění s dosud nebývalým otřesem ekonomiky,“ říká výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. 

Konkrétní zkušenosti ukazují výstupy průzkumu. „Stále se objevují háčky a skryté požadavky, které postrádají logiku,“ kritizuje průběh žádání o podporu jedna z firem. Jednotlivé vládní kroky jsou podle výpovědí firem příliš chaotické, často stylem pokus omyl, a zprostředkované informace částečně zmatečné.  

Vicepremiér Karel Havlíček chyby připouští, vláda podle něj není neomylná, řekl minulý čtvrtek v živém přenosu členským firmám ČNOPK. „Důležité je se z toho poučit, aby náraz v případné další vlně byl co nejmírnější,“ zdůraznil.

Krize se nevyhnutelně podepíše na letošních hospodářských výsledcích. Celých 92 procent firem očekává pokles obratu, nejčastěji ve výši do 25 procent. Téměř jedna z deseti dokonce počítá s propadem vyšším než 50 procent. Důvodem je kromě uzavření či omezení provozu především pokles poptávky, se kterým se potýká skoro 80 procent firem. Každou druhou pak postihlo rušení zakázek.

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní