Macron bude novým lídrem EU

Francii čekají velké reformy. Prezident se do nich pouští ve skvělé kondici

Macron bude novým lídrem EU
Hana Mach­ková | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Vítězství Emmanuela Macrona v prezidentských volbách politika posílilo. Ve druhém mandátu bude chtít dokončit klíčové reformy. „Dojde k zásadním změnám v sociální politice, ale také obraně či energetice,“ říká profesorka Hana Mach­ková, emeritní rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze, která se odborně zabývá Francií.

Pro hladké protlačení reforem ale bude nutné ještě vyhrát parlamentní volby, které se ve Francii budou konat 12. a 19. června. „Zatím to vypadá, že Macron obhájí většinu. I v případě úspěchu se ale musí připravit na protesty veřejnosti. Například plánované zvýšení důchodového věku nepodporuje drtivá většina Francouzů,“ říká profesorka.

Prezidentský úřad ve Francii obhájil Emmanuel Macron. S jakými prioritami do voleb šel a nakolik jsou podle vás naplnitelné?

Macron je přesvědčený Evropan a jeho hlavním cílem je posílit jak postavení Francie, tak postavení Evropské unie na geopolitické scéně. Pro období let 2022 až 2027 si vymezil tři základní priority. První se týká oblasti školství, zdravotnictví a sociálních služeb, kde vyzdvihuje nutnost zlepšení kvality života pro všechny generace. Druhá je oblast ekonomická, v té se zaměřuje na snižování nezaměstnanosti, zlepšení pracovních podmínek, digitalizaci, reindustrializaci země, zvýšení potravinové soběstačnosti a ekologii. Třetí prioritou je pak řešení společenských témat, kdy říká, že Francouzská republika musí být zemí, kde mají občané svá práva i povinnosti. Chce se zaměřit na lepší zvládání migrace, boj proti diskriminaci, podporu občanských iniciativ, bezpečnost v ulicích, boj proti terorismu a radikálnímu islámu a zdůrazňuje nutnost obrany demokratických hodnot. Tady usiluje o zvýšení obranyschopnosti francouzské armády a posílení postavení Evropské unie ve světě. Podle mého soudu udělá prezident Macron ve svém druhém funkčním období vše pro to, aby stanovené priority naplnil.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit