Loupání cibule a družení přes internet

Nakrájíme kilo cibule a začneme přemýšlet, co budeme vařit. Stará anekdota celkem přesně vystihuje základní postupy v české kuchyni a také význam cibule. Bývaly doby, a není to tak dávno, kdy se bez cibule téměř nedalo vařit. Cibule se v českých zemích pěstuje nejpozději od Velkomoravské říše a nepostradatelnou se stala mimo jiné proto, že je extrémně nenáročná, snadno se skladuje, a ještě je ­zdravá. Ze stejných důvodů je populární v podstatě po celém světě, ve velkém se pěstuje v Indii nebo třeba v severní Africe. A my, přestože máme pro její pěstování minimálně stejně vhodné podmínky, ji už roky ve velkém dovážíme.

Je to dáno provázaností globálního obchodu a změnami ve struktuře českého hospodářství – místo zemědělství bychom se jako rozvinutá země rádi věnovali něčemu technologicky náročnějšímu a s vyšší přidanou hodnotou. Ale poslední trendy – postcovidová deglobalizace, válka na Ukrajině, relativní oslabování ekonomické a politické moci Západu – nutí k zamyšlení, jestli je závislost na dovozu u základních potravin (kromě cibule se to týká třeba i rajčat a jablek) opravdu dobrý nápad. V tématu aktuálního čísla Hrotu rozebíráme příčiny nynějšího stavu i možnosti, jak bychom se mohli soběstačnosti zase alespoň přiblížit.

Jinému velkému tématu jsme věnovali hlavní rozhovor čísla. S šéfkou personální agentury ManpowerGroup Jaroslavou Rezlerovou jsme se ­bavili mimo jiné o postavení žen na trhu práce a o tom, co firmy dělají a mohou dělat, aby jim pomohly rozvinout potenciál.

Jak obtížně řešitelné jsou některé představy a požadavky pracovníků (nejen žen) v dnešní době, názorně ilustruje výrok Rezlerové: „Ve stávajícím nastavení manažerů dochází při vyšším podílu vzdálené práce, kterou využívají ve větší míře například rodiče menších dětí, k diskriminaci. Lidé na home officu nejsou tolik vidět, a nemají tak tolik příležitostí k sebeprezentaci, budování neformálních kontaktů a nebývají tolik oceňováni.“ Jak vybudovat neformální síť vztahů přes Teamsy, ale nejspíš neporadí ani ten nejlepší personalista.

V aktuálním čísle jsme také zkoumali poslední dva roky vývoje v PPF po tragické smrti nezpochybnitelné české byznysové jedničky Petra Kell­nera a na pozadí nejnovějších bankovních potíží jsme se podívali na jejich společného jmenovatele – selhání velkých auditorských firem, které měly banky hlídat. Drobná nápověda: od dob Enronu a Lehman Brothers se toho moc nezměnilo.

Rozhodně si tentokrát nenechte ujít esej, kterou jsme věnovali „žalobám na zlepšení světa“. I kdybychom tuto cestu považovali za obcházení standardních demokratických procesů, které ukládají takové věci voleným zákonodárcům, faktem je, že soudy často výrazně promlouvají do budoucího směřování společnosti a země. Zafungovalo to u regulace nájemného, zafungovalo to u exekucí. Teď se svou vizi snaží prosadit klimatičtí aktivisté. Uspějí? Přečtěte si, jakou mají šanci vrstvu po vrstvě, jako tu cibuli, oloupat s pomocí soudů odpor politické garnitury.