Likérku Stock ovládne britský superfond CVC

Božkov a další české značky alkoholu mají nového majitele. Britského výrobce destilátů Stock Spirits Group totiž ovládne investiční fond CVC.

Likérku Stock ovládne britský superfond CVC
ilustrační foto | Profimedia.cz

Je vám to jméno povědomé? Přední světový investiční hráč není v Česku žádným nováčkem. V domácích kruzích proslul zejména jako významný zahraniční investor v antivirovém šampionovi Avast. Aktuální rekordní prodej Avastu americkému technologickému obrovi NortonLifeLock zhruba za 185 miliard korun se ho nicméně už netýká. Poslední části svého původně asi třetinového podílu se zbavil už na konci roku 2019. Ale byl to právě londýnský fond, který v roce 2014 vystřelil Avast mezi firmy s hodnotou přes miliardu dolarů, a výrazně mu tak pomohl s globálním růstem, který vyvrcholil v roce 2018 vstupem na londýnskou burzu. 

Ale to není zdaleka všechno. Zhruba před deseti lety vlastnil také pivovary Staropramen, které začlenil do skupiny StarBev, již o několik let později prodal americké pivovarnické skupině Molson Coors.  

Jméno fondu CVC Capital Partners bylo ale v poslední době spojováno také s výrobcem zdravotních lůžek Linet, o něhož se – byť nakonec neúspěšně – ucházel. Podle některých informací byl na spadnutí také vstup CVC do loterijní skupiny Karla Komárka Sazka Group. I z toho ale nakonec sešlo.

Českou stopou ve fondu je také mladý investiční bankéř Jakub Čanda, který se v poměrně útlém věku prosadil do vedení firmy v Londýně a dnes patří mezi šéfy CVC pro region střední a východní Evropy. 

Společnost CVC, respektive její lucemburská dcera, aktuálně sahá po britském výrobci destilátů Stock Spirits Group, který má také velmi silnou českou nohu. Patří mu totiž plzeňský Stock, známý například značkou rumů Božkov.

Akcie Stock Spirits se obchodují na londýnské i české burze. Chystaný obchod má celou skupinu ocenit bezmála na 770 milionů liber, tedy zhruba 23 miliard korun.

CVC patří k největším soukromým investičním firmám světa, obhospodařuje fondy s více než 160 miliardami dolarů. Zaměřuje se zejména na velké byznysové hráče, kteří generují značné množství hotovosti. V minulosti spoluvlastnila prestižní závodní tour F1, dnes drží podíly ve stovce firem z celého světa, například v retailovém řetězci Douglas, polské Žabce, sázkové kanceláři Tipico, v soukromých nemocnicích, v pojišťovnách, ve firmě na mýtný systém i výrobci stavebních materiálů.    

Kromě toho se britská investiční společnost stala v poslední době nepřítelem číslo jedna slavných fotbalových klubů FC Barcelona a Real Madrid. Velkoklubům se totiž nelíbí snaha CVC majetkově vstoupit do nejvyšší fotbalové soutěže ve Španělsku.