Lidovecká past aneb Čert byl Fialovi toho Hladíka dlužen

Premiér Fiala musí řešit tvrdý oříšek. Problematický kandidát na ministra životního prostředí se může stát snadným terčem pro opozici i prezidenta Zemana.

Lidovecká past aneb Čert byl Fialovi toho Hladíka dlužen
Petr Hladík | Profimedia.cz

Nebyl z ničeho obžalován, dokonce ani obviněn. Policie po něm při vyšetřování kauzy se šmelením s brněnskými byty do této doby chtěla pouze vysvětlení, informace. Přesto současná pozice exnáměstka brněnské primátorky, a především jediného kandidáta na uvolněné křeslo ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) není vůbec komfortní a bezproblémová.

Pokud Hladík říká, že se může stát komukoli, že k němu přijde policie, má nepochybně pravdu. Jenže Hladík není kdokoli. Je to politik, v tuto chvíli dokonce významný politik, místopředseda vládní strany. Může se stát snadným terčem pro opozici, i když v tomto případě má ANO v brněnské kauze také jedno želízko v ohni – vyšetřovatelé totiž obvinili místního zastupitele Radima Suchánka, který se posléze vzdal mandátu a opustil Babišovo hnutí.

Ale nezapomínejme ani na prezidenta Miloše Zemana, který by si teď mohl Hladíka a celou vládu pěkně „vychutnat“. Že je v této disciplíně dobrý, by mohl vyprávět třeba současný předseda sociální demokracie Michal Šmarda, svého času kandidát na ministra kultury v Babišově vládě.

Stejně tak platí, že Hladíka dál podporuje vedení lidovců. I když stranické špičky vlastně ani nemohou přijít s jiným jménem za Annu Hubáčkovou končící v čele ekologického resortu. Vykopaly by totiž Hladíkovi politický hrob.

Každopádně se není čemu divit, že si premiér Petr Fiala (ODS) dává tak načas, než na Hladíkovu kandidaturu kývne a odnese ji na Hrad.