Lidé možná nečtou tak hrozné věci

Málokdo to ještě pamatuje, když ale přišla první globální pandemie, společnostmi prostupovala všeobecná panika. Týkala se i médií

Lidé možná nečtou tak hrozné věci
ilustrační foto | Shutterstock.com

Instituce i vlivní jednotlivci věštili, že vyděšení lidé budou hledat informace kdovíkde a už tak krizová situace se ještě zhorší. Mluvilo se o infodemii, o epistemické krizi, vydávala se varování. Lidé ale možná nejsou hloupí, ukazuje rozsáhlá studie, podle které se s příchodem koronaviru zvýšila čtenost zpravodajských webů – a lidé se obraceli hlavně na důvěryhodné portály.

Trojice výzkumníků z Oxfordu porovnávala 905 miliard webových návštěv a 54 miliard reakcí na Facebooku, které mezi roky 2017 a 2021 vygenerovala zpravodajská média v USA, Británii, Francii a Německu. Pro určování jejich důvěryhodnosti spoléhali na hodnocení organizace NewsGuard, která redakce hodnotí na škále od nuly po sto. Výzkumníci tak zjistili, že v pandemickém roce nejvíc rostla návštěvnost právě důvěryhodným webům.

„Během pandemie došlo k prudkému nárůstu dezinformací, ukazujeme však, že v absolutních číslech jim byla věnována jen malá pozornost ve srovnání se spolehlivějšími zdroji,“ píšou autoři. Pro Česko data nemáme, nicméně vzpomeňme, že ČT24 v březnu 2020 slavila rekordní sledovanost.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit