Libo kančí kýtu? Myslivci chtějí nakopnout prodej zvěřiny

Odlovy přemnožené zvěře komplikuje i nízká poptávka po zvěřině. Zvýšit konzumaci má uvolnění prodeje napřímo i reklamní kampaň.

Libo kančí kýtu? Myslivci chtějí nakopnout prodej zvěřiny
Jiří Janota | Tomáš Novák týdeník HROT

Průměrný Čech sní za rok jen asi jeden kilogram zvěřiny. A to je málo. Podle šéfa Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty je zvěřina nejkvalitnější maso, ovšem nejen proto. 

Myslivci snažící se dostat pod kontrolu přemnožené populace divočáků, muflonů či srnců nedokáží totiž ulovené kusy na trhu udat. To jejich členy jednak odrazuje od intenzivnějších odlovů. Zároveň tvoří zvěřina i podstatnou část příjmů mnoha mysliveckých spolků a nevalná poptávka ohrožuje jejich ekonomické fungování.

Stát už podnikl první kroky, které mají spotřebu zvěřiny zvýšit. Od května výrazně navýšil počet odlovených kusů, které mohou myslivci prodávat zákazníkům napřímo. Doposud to bylo 120 kusů velké zvěře a 400 kusů malé za rok, nad to existovaly ještě týdenní limity. Nově bude 4 tisíce a 100 tisíc kusů bez dalších omezení.

V přípravě jsou také dotace na nákup chladících zařízení a bouráren pro myslivce. Janota si od toho slibuje, že díky prodeji napřímo bez prostředníků bude maso levnější, což nakopne poptávku. 

Vedle toho by myslivci konzumaci zvěřiny rádi podpořili ještě reklamní kampaní. Tu už mají podle Janoty připravenou, od ministerstva však potřebují, aby na ni finančně přispělo. „Nemusí to být akce jako Ryba domácí, která stála 180 milionů korun. My budeme chtít daleko menší peníze, zhruba pět milionů, bez toho se však trh nepohne,“ říká Janota v rozhovoru pro týdeník Hrot. 

Zda peníze dostanou, v tuto chvíli však jisté není. „O dalších možnostech podpory zpracování zvěřiny se teprve jedná, nic konkrétního v tuto chvíli nelze sdělit,“ říká mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. 

Celý rozhovor s Jiřím Janotou si může přečíst v novém vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 13. července. Předplatit si ho můžete ZDE.