Lex voucher skončil. Začala bitva o pět miliard, které lidé cestovkám půjčili

Do konce roku může pozastavit činnost několik stovek kanceláří. Schyluje se k miliardovým potížím.

Lex voucher skončil. Začala bitva o pět miliard, které lidé cestovkám půjčili
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Jednatelka a majitelka brněnské cestovní kanceláře V-Tour Kateřina Vyškovská musela po 28 letech provozu své firmy napsat klientům nepříjemné sdělení. Její cestovní kancelář, která se specializovala mimo jiné na školní zájezdy, je od začátku srpna v insolvenci a na dovolenou už nikoho nevezme.

V-Tour jednou z prvních cestovek, které skolila covidová krize. Podobně jich krachlo už pět a do konce roku může podle lidí z oboru pozastavit činnost až 300 kanceláří, přičemž už nyní jich je 82. Jsou mezi nimi i ty, které vydaly vouchery na dovolenou.

Podle České asociace pojišťoven takto „visí ve vzduchu“ kolem pěti miliard korun, o které se právě teď rozjíždí velká bitva, v níž klienti kanceláří tahají za hodně krátký konec.

Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že místo zhruba 34 miliard korun, které měly tvořit tržby cestovních kanceláří, se trh dostane horko těžko na sedm až deset miliard. Celý trh se tak propadl o 27 miliard korun, což je obrovská rána. 

A to není všechno. Se začátkem září končí doba hájení a klienti už mohou za zrušené zájezdy chtít místo voucheru po cestovkách peníze.

Jak dlouhá vede cesta k uplatnění voucheru nebo vrácení peněz? Kdo je zaplatí, když kancelář zkrachuje? Co když nemá dostatečné pojistné krytí? Bude na platby dost peněz, když ve voucherech leží pět miliard a státní garanční fond má k dispozici 61 milionů? Čtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot, které vychází 7. září. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Tchaj-wan: nejnebezpečnější místo na světě
  • Je drahá paprika drahá?
Objednat nyní