Lex voucher skončil. Začala bitva o pět miliard, které lidé cestovkám půjčili

Do konce roku může pozastavit činnost několik stovek kanceláří. Schyluje se k miliardovým potížím.

Lex voucher skončil. Začala bitva o pět miliard, které lidé cestovkám půjčili
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Jednatelka a majitelka brněnské cestovní kanceláře V-Tour Kateřina Vyškovská musela po 28 letech provozu své firmy napsat klientům nepříjemné sdělení. Její cestovní kancelář, která se specializovala mimo jiné na školní zájezdy, je od začátku srpna v insolvenci a na dovolenou už nikoho nevezme. Je jednou z prvních, které skolila covidová krize.

Výhled pro další měsíce dává tušit, že nebude zdaleka jediná. Dalších dvaaosmdesát kanceláří má pozastavenou činnost a lepší časy v cestovním byznysu nepřicházejí. Pro klienty, kteří mají peníze ve voucherech na dovolenou, to není dobrá zpráva.

Obor v nouzi

Špatných zpráv je to na jeden obor až dost: ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že místo zhruba 34 miliard korun, které měly tvořit tržby cestovních kanceláří, se trh dostane horko těžko na sedm až deset miliard. Takže celý obor se propadl o 27 miliard korun, což je obrovská rána. A není to všechno. Se začátkem září končí doba hájení a klienti už mohou za zájezdy po tomto datu chtít místo voucherů po cestovkách peníze. Navíc ministerstvo připravilo poněkud sporný návrh, který stanovuje, že cestovky nebudou muset přispívat od příštího roku do garančního fondu, z nějž se vyplácejí klienti zkrachovalých kanceláří.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit