Levnější už to nebude

Chcete vědět, jak se budou vyvíjet ceny energií? Pořiďte si křišťálovou kouli

Levnější už to nebude
Objevují se obvinění, že Rusko manipuluje s cenou plynu, aby dosáhlo rychlého spuštění provozu nového plynovodu Nord Stream 2. | Profimedia.cz

Venku je pošmourno, mrholí a teplota se pohybuje kolem nuly. František Trkal sedí v tlustém svetru u okna a zimomřivě sleduje, co se děje venku. Plynový kotel jen zlehka temperuje vodu v radiátorech, až taková zima za okny není. Palivo v posledních měsících podražilo, a tak se musí šetřit. „Zbavit se starého kotle na uhlí byla blbost,“ bleskne panu Trkalovi hlavou. Vtom na stropě blikne žárovka, z kuchyně je slyšet, jak zase naskočila lednice. Po několikahodinovém výpadku už jde zase konečně elektřina. „Radši si rychle dobiju mobilní telefon,“ vzpomene si. Tak je to v posledních měsících pořád. Ve fabrikách musejí kvůli menším blackoutům omezovat výrobu, výpadky citelně postihují i domácnosti. A zároveň stoupá počet rodin, které nezvládají platit účty za vysoké ceny energií. Večer opět zasedá kvůli krizi vláda, tentokrát společně se šéfy energetických firem. Žádné spásné řešení se ale stále nepodařilo najít.

Zatím je tento scénář jenom fikce. Pokud ale nic neuděláme, může tak již relativně brzy vypadat situace v české, potažmo evropské energetice.

Nakoupil jsem, ale málo

Ceny elektřiny, zemního plynu a ropy v posledních měsících prudce rostou. Tomu odpovídají i nově zveřejněné ceníky dodavatelů energií, kde se zdražení pohybuje v rozmezí od deseti do dvaceti procent. Někde se dotkne jen nově příchozích klientů, jinde i těch stávajících. Navíc se začínají naplňovat předpovědi některých lidí z oboru, že současný cenový vývoj bude těžkou zkouškou nejen pro spotřebitele, ale i pro velkou část dodavatelů zemního plynu, elektřiny a tepla.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit