Levičáci budí Franca
Lži, cenzura, řeč o znárodňování: ultralevicové křídlo vlády premiéra Sáncheze získává v Madridu na vlivu.

Mimo Španělsko o něm mnoho lidí neví, ale doma je José Juan Padilla větší autoritou než tenisový šampion Rafael Nadal a celý Real Madrid dohromady. Je hrdinou iberské speciality, corridy. Před devíti lety mu býk probodl lebku, zlomil čelist, vypíchl oko a zbavil jej poloviny sluchu i schopnosti ovládat mimiku v polovině obličeje.
O pět měsíců později stál Padilla v aréně znovu a bojoval s páskou přes oko, což je asi jako hrát hokej jednou rukou (s tím rozdílem, že kvůli špatné přihrávce na ledě obvykle nezemřete). Když před půldruhým rokem v pětačtyřiceti s kariérou končil, odnesli jej po posledním zápase z arény nikoliv nadšení fanoušci, nýbrž jeho kolegové.
Pro zhruba polovinu španělské populace, z níž ročně vzejde plus minus 10 milionů návštěvníků býčích zápasů, je Padilla kulturní legendou. Pro druhou polovinu představuje anachronismus, nepochopitelného hrdinu nepochopitelné a kruté konzervativní zábavy. Dělící čára mezi oběma skupinami vede přesně tam, kde před více než osmdesáti lety skončila tamní občanská válka, krvavá předehra dosud nejničivějšího mezinárodního konfliktu lidských dějin.