Letní král Stříž

Proč chce opozice odvolat nového šéfa žalobců Stříže, když jí dosud nevadil jako náměstek?

Do funkce nastoupil nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Letní král. Muž, kterého hodlá opozice za pár měsíců odvolat. Natvrdo to řekli šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či místopředseda ODS Martin Kupka. A ukázalo se naplno, že bylo velkou chybou v předvolebním boji post nejvyššího státního zástupce obsazovat.

Při výběru extradůležitého šéfa žalobců neudělala vláda Andreje Babiše odvážný krok (kdo by ho také čekal), ale neudělala ani průšvih. Stříž byl náměstkem svého předchůdce Pavla Zemana, jeho jméno nekritizuje ani odborná veřejnost.

Ano. Pavel Zeman to mohl ještě chvíli vydržet. Pokud je pravým argumentem jeho odchodu deklarovaná neshoda s ministryní spravedlnosti (a nejsou za tím třeba úniky v kauze Vrbětice nebo plánovaná povolební politická kariéra), nebylo to nic, čemu by už v minulosti nemusel čelit. Zemanův odchod se z toho hlediska jeví před volbami jako chyba.

Chybu ale dělá nyní i opozice, pokud dopředu říká, že Igora Stříže odvolá. Jasně, bývalý komunistický vojenský prokurátor asi není ten pravý background, který by měl v moderní evropské zemi šéf žalobců mít, ale dvaatřicet let po revoluci měl jistě Stříž dost času na to, aby ukázal, jestli ve vysokých funkcích obstojí, nebo ne. 

Je velmi brzy házet ho přes palubu, a pokud soustava státních zastupitelství potřebuje ke své práci jistotu, opozice svým krokem dělá špatnou věc. Navíc proč Stříž nevadil opozici takovou dobu jako náměstek? Odpověď je jednoduchá, je před volbami a Stříž je snadný cíl. I když v reálu to není tak jednoduché, Andrej Babiš ho do poslední chvíle odmítal a ti dva se vůbec nedají považovat za spřízněné duše.

Jmenování nového šéfa žalobců pár měsíců před volbami není šťastné. Největší chybu ale dělá nakonec opozice. Totální válka proti vládě je totiž přesně to, co Andrej Babiš potřebuje.

Je to vlastně past. Pozornost se začne točit kolem věcí, o kterých umí AB mluvit a má je naučené. Totálně nezvládnutý covid, zadlužená země, amatéři ve vládě, proplácení dotací Agrofertu ze státního, zavlečení syna na Krym, ohrožené dotace pro Česko kvůli střetu zájmů nebo neplnění vlastních slibů půjdou stranou.