Lepší vykastrovaný než žádný

Nový stavební zákon jde konečně do sněmovny. Žádná revoluce se nekoná, přesto jej opozice rozcupuje.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová má za sebou první fázi přípravy nového stavebního zákona. Nová legislativa, která má zjednodušit a hlavně urychlit povolování nové výstavby, úspěšně prošla meziresortním připomínkovým řízením, legislativní radou a nakonec i vládou. Nyní ji ale čeká pravá zkouška ohněm – zákon jde do Parlamentu, kde jej rozhodně nečeká od opozice vlídné přijetí.

Už během více než půlročního připomínkování a přepisování se původní návrh změnil k nepoznání. První verze, na jejíž přípravě se vedle právníků ministerstva podílela také Hospodářská komora (a developeři), počítala s revolučními změnami. Po připomínkování (podnětů přišlo několik tisíc) se ovšem řada hran obrousila a nejrevolučnější myšlenky zmizely. 

Obce na stavbě

Nepovedla se především jedna věc, a sice úplně oddělení stavebních úřadů od místních samospráv a převedení byrokratů do státní služby v rámci stavebního „superúřadu“. Povolování staveb by teoreticky mělo být nezávislé na starostech a místních politicích už dnes. V praxi to ale nefunguje – a podle stavařů právě politické tlaky a snaha vyhovět místním často vedly k odmítání projektů. To měl zákon změnit. Kvůli tlaku Svazu měst a obcí nicméně toto nejostřejší opatření ministryně zmírnila – malé stavební úřady obcím zůstanou.

Zachovány naopak jsou novinky jako pevně stanovené lhůty, které byrokraté dosud s gustem ignorují a porušují, začlenění dotčených úřadů, které se k žádosti o povolení vyjadřují, pod „jedno razítko“ nebo takzvaný apelační princip. Podle něj nadřízený úřad nebude vracet v případě odvolání věci k novému projednání na nižší úroveň, což má omezit úřední „ping-pong“.

Přesto v zákoně zůstávají desítky sporných bodů. A na nich se opozice téměř s jistotou bude při projednávání v Parlamentu točit. Ostatně už před jednáním ve vládě například Piráti vyzývali premiéra Babiše, aby návrh stáhl a přepracoval. Ostatním opozičním stranám vadí právě vytvoření „superúřadu“, který podle nich systém zkomplikuje a zaměstná další tisíce byrokratů. Ve sněmovně se tedy dá čekat velká mela a v kuloárech se hovoří o připravovaných zásadních pozměňovacích návrzích.

Menší vidle

Nespokojená je i část veřejnosti, především ta z aktivistického spektra. Pokud by zákon v dnešní podobě prošel, podstatně by omezil možnosti, jak blokovat a oddalovat novou výstavbu. A také by omezil množinu spolků a organizací, které do projektů mohou „házet vidle“. Znepokojení jsou i někteří památkáři, kteří se obávají oslabení své pozice.

A co na novou legislativu říkají ti, jejichž byznysu se dotkne nejvíc, tedy developeři a stavaři? Většina z nich, zdá se, rezignovala na ambicióznější verzi a nyní chválí alespoň to, co je na stole. Dostálová má podporu velkých developerů, kteří připouštějí, že i vykastrovaný stavební zákon je lepší než ten současný a výstavbu zrychlí.

V jaké podobě nová stavební legislativa opustí Parlament a zda se opravdu doba nutná k získání stavebního povolení pro bytový dům zkrátí z dnešních více než pěti let na jeden rok, to si netroufnou odhadovat ani oni. Vlastně vůbec nikdo.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní