Lepší trudník než ruský plyn

Už desátý rok v řadě je to před začátkem startu nejvyšší české fotbalové soutěže stejné. Začíná budování nové, úspěšné Sparty. Soudě podle posledního pohárového výsledku Letenských nás příští rok nejspíš opět čeká další budovací pokus. Jenže zatímco jsme si na velkohubá každoroční prázdninová prohlášení sparťanským šéfů, jako je útok na titul a úspěch v evropských pohárech, už zvykli a tak nějak patří k prázdninám, letos se, na rozdíl od minulosti, dějí velké věci i ve fotbalovém zákulisí. O vliv v nejpopulárnějším sportu se přetahují sázkové kanceláře. Ještě dva roky bude generálním partnerem Ligové fotbalové asociace (řídí dvě nejvyšší fotbalové soutěže v zemi) tuzemská sázková dvojka Fortuna, kterou ovládá investiční skupina Penta. Tržní jednička Tipsport, vlastněná nenápadnými miliardáři z Berouna, se ale její post rozhodla vzít útokem a za partnerství s Ligovou fotbalovou asociací nabízí výrazně víc peněz, než doposud platí její největší konkurent. Na svou šanci přitom podle některých informací čekají i zahraniční sázkovky. Další dva roky souboje o to, zda Ligová fotbalová asociace prodlouží smlouvu s Fortunou, nebo bude mít nového partnera, budou určitě stát za sledování. Dobrou zprávou pro ligovou asociaci je, že určitě získá výhodnější smlouvu, než kterou má doposud, a s ní i více peněz. Více informací k dění kolem fotbalu najdete v novém vydání týdeníku Hrot. 

Zatímco Ligová fotbalová asociace má před sebou docela příjemné starosti s výběrem nového generálního partnera, ne moc optimisticky se do budoucna dívají velcí odběratelé zemního plynu. Evropa se připravuje na vypnutí dodávek od svého největšího dodavatele, Ruska. Česko přitom patří mezi nejohroženější země, protože je na ruském plynu závislé. V nejhorším scénáři se může ekonomika v případě přerušení dodávek zemního plynu propadnout skoro o šest procent. Česko není jediná unijní země, na kterou by konec dodávek ruského plynu tvrdě dopadl. Patrně i proto nejsou v již sedmém balíčku sankcí, které chystá Evropská unie proti Rusku, žádná opatření, jež se týkají dovozu plynu. Přitom právě z prodeje této suroviny velkou měrou Kreml financuje svou agresivní válku proti Ukrajině. Stopnout odběr plynu si vyžádá značné ekonomické oběti, ale na druhou stranu, platit za plyn a současně posílat vojenské vybavení na Ukrajinu nelze označit jinak než jako pokrytectví. Tak si to alespoň přiznejme. 

Sice nejsou tak časté jako oznámení o zahájení nové úspěšné éry fotbalové Sparty, přesto se čas od času objevují. Nápady prodat státní pivovar Budvar. Zda je to dobrý, nebo špatný nápad, je asi na delší diskusi. Ale na tvrzení ředitele firmy Petra Dvořáka, že „pivo patří k národní kultuře a inspirovalo svět, proto je jedním z poslání národního pivovaru Budějovický Budvar pomáhat veškerému českému pivu“, něco je. Více o tom, jak se podniku daří, proč byl loňský rok pro společnost tak úspěšný a proč se jeho šéf bojí o osud piva, najdete v rozhovoru. 

V novém Hrotu naleznete samozřejmě i další nové informace a články. Třeba o tom, jak stát hledá úspory, aby naplnil nenasytnou inkluzi. Nebo o tom, že na lidském těle žijí drobní roztoči trudníci, kteří pracují jako uklízecí četa naší pleti. Líbí se jim u nás natolik, že ztrácejí vlastní geny. Příjemné čtení.