Vybrané články
z týdeníku The Economist

Lepší než Tesla

Od chorvatské firmy Rimac kupují elektrické technologie největší evropské automobilky. A její obchodní model navíc funguje.

Lepší než Tesla
Mate Rimac | Profimedia.cz

Mohutný plnovous si dvaatřicetiletý Mate Rimac, zakladatel stejnojmenné chorvatské firmy vyrábějící elektromobily, pěstoval dávno předtím, než to začalo být kvůli karanténě in. Proslýchá se, že si ho nechal narůst, aby zakryl mladistvé rysy, které by mohly odradit potenciální zákazníky a partnery ze světa velkých výrobců automobilů. Ti by se totiž mohli mít na pozoru před společností ze země, jež se do historie technologií a automobilismu nijak zásadně nezapsala. (Neblaze proslulý Yugo se za sovětské éry vyráběl na území dnešního Srbska.)

Drahé a vyprodané

Ať už mužný vous pomohl, nebo ne, limitovaná série 150 elektrických supersportů C Two, druhého modelu Rimacu, se vyprodala v podstatě hned poté, co vůz v roce 2018 představili, a to navzdory děsivé ceně šplhající přes dva miliony eur (tedy více než 52 milionů korun). Zdržení kvůli pandemií způsobilo, že kupující si budou muset na své absurdně rychlé stroje počkat až do roku 2021. Jakmile vyjedou na silnici, budou ukázkou technologie, jež přitahuje pozornost – a investice – nejen luxusních značek, jako je Porsche (jež vlastní 15,5 procenta Rimacu), ale i těch na trhu masově zastoupených jako Kia nebo Hyundai.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit