Vybrané články
z týdeníku The Economist

O Ukrajině lepší nemluvit. Proč jsou američtí republikáni a demokraté ve výjimečné shodě

Válka na Ukrajině je možná to jediné, na čem se američtí republikáni a demokraté shodnou. Konsenzus udržují tím, že o něm moc nemluví.

O Ukrajině lepší nemluvit. Proč jsou američtí republikáni a demokraté ve výjimečné shodě
ilustrace | Vojtěch Velický, týdeník HROT

„Doslova celý svět je proti nám,“ postěžoval si na začátku května obranný expert Michail Chodarjonok v ruské státní televizi. A co víc, dodával, dokonce se na tom shodnou i obě americké politické strany: „Program o půjčce a pronájmu začne fungovat a odpor jediného senátora bude rychle zlomen.“

Trochu přeháněl. Pár hodin poté jedenáct z padesáti republikánských senátorů hlasovalo proti čtyřicetimiliardovému balíku vojenské pomoci Ukrajině. Ale jelikož všichni ostatní senátoři zvedli ruku pro, očekávalo se, že zákon Senátem snadno projde.

Něco podobného se v poslední době skutečně nedá říct o mnoha zákonech – tím méně o těch podobně významných. Když se k tomu přičtou zbraně za čtyři miliardy dolarů, které už Bidenova administrativa z amerických zbrojních skladů na Ukrajinu poslala, jedná se skutečně o mimořádnou věc.

Znamená to, že Amerika během pouhých tří měsíců zaslala na Ukrajinu víc vojenské pomoci než do Iráku či Afghánistánu za kterýkoli rok. Jeden vysoce postavený představitel Pentagonu to – nejspíš výstižně – označil za nejrychlejší dodávku vojenské pomoci v amerických dějinách.

Odráží to zásadní změnu v americkém hodnocení rizik. Představitelé administrativy, kteří opatrně mluvili o Putinově hrozbě jadernými zbraněmi, nad ní teď v podstatě jen mávnou rukou. Poukazují přitom na relativně střízlivou reakci Ruska na podporu NATO Ukrajincům, byť ta se postupně co do kvality i objemu zvyšuje.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit