Lepší je těhotenství neodkládat

Podle statistik úspěšnost otěhotnění u čtyřicetiletých žen nepřekročí deset procent

Lepší je těhotenství neodkládat
Matky čtyřicátnice mohou mít řadu komplikací, upozorňuje Štěpán Budka. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Čím víc se těhotenství odkládá, tím víc se jde vstříc riziku, varuje gynekolog a porodník Štěpán Budka z Europe IVF. „Cílem nás všech by mělo být, aby ženy chodily s problémem neplodnosti ke svému lékaři co nejdříve. Posunutí hrazení umělého oplodnění zdravotními pojišťovnami o rok déle k tomu ale zcela jistě nepovede,“ dodává.

Potvrzuje se u vás trend, že po dětech touží stále starší ženy?

Bohužel ano. Je nemálo žen, které si uvědomují problém s otěhotněním, ale v nižším věku ho ještě neřeší a přijdou za námi až poměrně pozdě. Důvodů je několik. Prvním je nepříliš pozitivní obraz asistované reprodukce jako medicínského oboru, který je hlavně byznysem.

Spousta žen naši pomoc nevyhledá, protože mají dojem, že z nich jen chceme „vytřískat“ nějaké peníze. To je bohužel i problém v mediálním prostoru, kdy řada novinářů IVF (in vitro fertilizace, tedy „oplodnění ve zkumavce“, pozn. red.) stále představuje jako byznys a pozapomíná na skutečné důvody, proč asistovaná reprodukce existuje, tedy léčbu neplodnosti. No a pak je tu ještě společenská představa, která se prosazuje stále více – že v mládí si máme užívat, cestovat, dělat kariéru, pak postavit dům, pořídit si psa… A ve čtyřiceti si najednou vzpomeneme, že chceme dítě. I v tomto mají média značný vliv. Ostatně řada novinářů má velkou zálibu ukazovat padesátileté celebrity jako spokojené novopečené maminky. Akorát se v tom článku málokdy dozvíte, jak to s tím těhotenstvím skutečně bylo.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit