Vybrané články
z týdeníku The Economist

Leníci mrtvých papežů

Podivný spor o pozemky vrátil Itálii do středověku. Obyvatelé městečka San Felice Circeo mají platit desítky tisíc eur.

Leníci mrtvých papežů
ilustrační foto | Shutterstock.com

Na mysu Circeo, jižně od Říma, to vřelo už v době, kdy tu sídlila legendární čarodějnice Kirké, která z Odysseových námořníků slavně nadělala prasata. Nejnovější trápení připutovalo v obálkách, které v posledních týdnech přistály na rohožkách před domy ve městě San Felice Circeo a jeho okolí. Požadovaly, aby tamní obyvatelé doplatili daň za posledních pět let, o níž někteří vůbec netušili, že existuje. Požadavek je poslední zápletkou ve sporu, který jim odkázali jejich středověcí předkové.

Dědictví ze 13. století

Před několika lety se podle právničky Biancy Marii Menichelliové sešli dědicové barona Giovanopaola Jamese Agueta, aby jednoho z nich pověřili vznesením nároku na půdu v oblasti, jež jim dle jejich názoru náleží. Požadavek vychází z lenního vlastnictví – práva udělovaného feudálními panovníky výměnou za spojenectví nebo služby. V tomto případě byl panovníkem papež. Dokonce ani Menichelliová, která dědice zastupuje, netuší, který konkrétně; říká jen, že podle dokumentů bylo uspořádání platné již ve 13. století.

Poté, co na konci 19. století padlo papežovo panství do rukou nového Italského království, léno přešlo na vládu právě vznikajícího státu. Vláda se potýkala s nedostatkem peněz, a tak léno prodala kupci, který ho v roce 1898 zase prodal baronu Aguetovi. Léno s sebou přinášelo nejen vlastnictví půdy, ale také právo vybírat každoroční daň z nemovitostí na něm stojících.

Leníku, zaplať

Místní topograf Mario Montalbano tvrdí, že baronovi potomci přestali daň vybírat před více než šedesáti lety a většina obyvatel mysu Circeo uvěřila, že se z nich stali úplně stejní majitelé nemovitostí jako kdekoli jinde v Itálii. V roce 2019 však potomci těchto potomků začali své právo znovu vymáhat. Obyvatelé, kteří chtějí nyní své nemovitosti prodat, musejí nejprve získat vlastnické právo, jež je vyjde zhruba na 30 procent hodnoty nemovitosti, přičemž to podle Montalbana může být i mnohem víc. A teď se od nich navíc vyžadují nedoplatky na dani, které v některých případech dosahují až 35 tisíc eur. Vskutku jedovatý lektvar hodný samotné Kirké.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní