Vybrané články
z týdeníku The Economist

Lekce z postpandemické etikety

Na co si dát pozor, až se po měsících zase vrátíme do kanceláře

Lekce z postpandemické etikety
ilustrační foto | Profimedia.cz

S tím, jak očkovací programy ve většině zemí nabírají na obrátkách, začnou lidé uvažovat o návratu do kanceláře, byť třeba jen na pár dní v týdnu. Řada zaměstnanců bude muset zapomenout na představu pracovní doby od devíti do pěti a spolu s ní i na spoustu dalších návyků. Pandemie změní přístup i k určitým projevům chování, jež bývaly před covidem-19 normální. Máme pro vás pár tipů, jak se v novém uspořádání světa chovat a čeho se vyvarovat.

Nevykládejte ostatním o exotické dovolené

Většina lidí mohla celý lockdown akorát tak civět do plotu na konci zahrady. Nechtějí poslouchat o vaší cestě na Maledivy, i když jste pak museli být dva týdny zavření v karanténě. Lidé dodržovali pravidla jen proto, že neustále poslouchali, jak jsou všichni na stejné lodi – nechtějí vědět, že vy máte jachtu.

Nebuďte falešně skromní

Pro spoustu lidí byl lockdown nesmírně náročný, tak se nevytahujte tím, jak jste děti naučili starořecky a diferenciální počty, a ještě jste u toho denně odmoderovali tucet zoomových konferencí. Není to ani jako ve skeči o čtyřech Yorkshiřanech od Monty Pythonů v duchu: „Ty jsi měl wi-fi? Tak to jsi měl kliku. Mně na posílání dopisů musel stačit mechanický psací stroj a poštovní holub.“

Nechoďte do kanceláře s rýmou

Od lidí se dříve očekávalo, že do práce dorazí, i když kýchají tak, že by bez problémů prošli konkurzem na Sněhurčina trpaslíka. Pandemie nám však ukázala, jak snadno se viry přenášejí. Váš pracovní stůl bude brzy plný posmrkaných kapesníků a konvice zrekvírovaná k zajištění trvalého přísunu horkých nápojů s medem a citronem. Kolegové budou mít velkou kliku, když to nechytí. Rýma není tak vážná jako covid-19. Přesto když teď víme, že je možné pracovat z domova, není důvod, abyste prskali svoje bacily na kolegy.

Dodržujte hygienická pravidla

V týdnech před lockdownem si spousta lidí uvědomila, že fungovat v kanceláři znamená dotýkat se spousty společných povrchů: klik dveří, vypínačů světel, tlačítek na tiskárně. Takže si myjte ruce (nebo používejte dezinfekční gely) tak často, jak je to jen možné. Podržte otevřené dveře kolegům, aby nemuseli také sahat na kliku. Tímto pravidlem je dobré se řídit pořád, protože často řádí i další viry (chřipka, norovirus).

Ukliďte po sobě stůl

V blízké budoucnosti bude spousta lidí pracovní prostor sdílet, a tak po sobě nenechávejte plechovky od limonád, cyklistické helmy, oběžníky atd., aby si s nimi musela poradit úklidová služba nebo další uživatel. Pokud se ukáže, že tento systém funguje, budou muset manažeři zajistit uzamykatelné skříňky, aby si měli zaměstnanci kam dávat důležité materiály.

Nemačkejte se

Všichni jsme si během pandemie zvykli udržovat jistý společenský odstup od ostatních. Takže bude působit dost dotěrně, když si budete po návratu do kanceláře stoupat těsně ke kolegům. Je dobré si v duchu sem tam přezpívat hitovku od The Police. Nešoupejte si židli k jinému člověku tak, aby se vaše ruce a nohy skoro dotýkaly. Pokud už ve výtahu jedou nějací lidé, necpěte se k nim, počkejte na další.

Neřvěte tolik

Zaměstnanci strávili při lockdownu spoustu času na videokonferencích, na nichž podle výzkumu mluví o 15 procent hlasitěji než obvykle. Nejspíš proto, že mají podvědomě pocit, že mluví s někým, kdo je hodně daleko. Nějaký čas potrvá, než si znovu zvykneme na normální konverzaci, ale je dobré nespustit hned na začátku, jako kdybyste byli shakespearovský herec v Jindřichovi V. u Azincourtu.

Šortky a tepláky nechte doma

Už je to víc než rok, co muži nosili oblek a kravatu a ženy z šatníku pečlivě vybíraly ideální outfit. Neformální pátky teď byly každý den, obzvlášť od pasu dolů (a mimo záběr kamery). Možná se kancelářská móda nikdy nevrátí k předpandemickým standardům, ale existují jisté hranice: obzvláště muži by se měli vyvarovat kombinace kraťasů a sandálů. Nemusíte se oblékat jako na pohřeb, ale ani jako na výlet na pláž.

Mějte trpělivost s nervózními kolegy

Některým lidem se nemusí na rozdíl od jiných chtít vracet. Mohou za tím být vlastní zdravotní důvody nebo to může být důsledek obav o člena rodiny, který je v rizikové skupině. Odpusťte si vtipy o práci na poloviční úvazek a nezapomínejte je zapojovat do diskusí jen proto, že jsou pouze na Zoomu. A automaticky nepředpokládejte, že si s vámi lidé budou chtít potřást rukou (natož se obejmout), až se uvidíte. Všechny prvky „práce na dálku“ se nevytratí přes noc.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní