Legalizace konopí jako nástroj sociální spravedlnosti. Pro je i Amazon

V USA znovu řeší možnost legalizace konopí na federální úrovni. Pro je vlivný hlas: Amazon. Brzkému schválení ale velké konopné značky nevěří.

Legalizace konopí jako nástroj sociální spravedlnosti. Pro je i Amazon
ilustrační foto | Profimedia.cz

Několik amerických států už marihuanu v uplynulých letech legalizovalo. S každým dalším roste i síla hlasu, který volá po legalizaci v celých USA. Návrh Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act (MORE Act) loni neprošel Senátem, nyní se ale znovu bude projednávat v Kongresu.

Novelizovaný návrh má obsahovat kromě jiného i zrušení trestních sankcí a vymazání trestních rejstříků za trestné činy související s marihuanou. Kromě toho se zaměřuje i na nahrazení škod jednotlivcům a komunitám, které byly zasaženy desetiletími trvající prohibicí. Má se tak jednat o další součást programu v dnešní době tolik probírané tzv. sociální spravedlnosti.

„Od té doby, co jsem návrh předložil v Kongresu, se další státy, včetně mého domovského New Yorku, odhodlaly k legalizaci. Naše federální zákony musí držet krok,“ uvedl k novému návrhu jeho předkladatel, demokrat Jerry Nadler.

Prodej konopí a konopných výrobků v obchodech by měl být zpočátku zdaněn pěti procenty, přičemž v průběhu tří let by výše zdanění stoupla na osm procent. Vybrané prostředky pak zamíří do specializovaného fondu, který má sloužit zmíněným postiženým komunitám, například ve formě školení na pracovní pozice, právní pomoci či vzdělávacích zdravotních programů.

Podle studie Americké unie občanských svobod má černoch trojnásobně vyšší šanci než běloch, že bude zatčen za držení konopí. Navzdory postupné dekriminalizaci marihuany jsou tak prý černoši i v této otázce diskriminováni. Podle unie navíc vymáhání zákonů o zákazu konopí vychází daňové poplatníky ročně na 3,6 miliardy dolarů.

Návrh na legalizaci konopí v USA nejnověji podpořil i největší internetový prodejce světa Amazon. Na webových stránkách firmy to oznámil Dave Clark, šéf divize starající se o zákazníky. Amazon navíc mění firemní politiku a u pozic, které nesouvisejí s dopravou, přestane své pracovníky testovat na přítomnost THC.

„Stejně jako mnoho zaměstnavatelů i my jsme v minulosti diskvalifikovali lidi z práce v Amazonu, pokud jsme u nich zjistili užívání marihuany. Vzhledem k tomu, jak se vyvíjejí zákony v USA, jsme však změnili kurz,“ uvedl k tomu Clark. Amazon dříve čelil nařčení, že porušuje newyorské zákony testováním uchazečů o zaměstnání na marihuanu.

Legalizace konopí na federální úrovni má podle průzkumů podporu veřejnosti, vyslovuje se pro ni až 68 procent Američanů. Ohledně jejího rychlého zavedení ale panuje i uvnitř branže spíše skepse. Podle spoluzakladatelky prodejce konopných produktů Humboldt Apothecary Gillian Levyové dojde v brzké době k dekriminalizaci konopí, k jeho legalizaci ale ještě letos ne. Rok 2022 jako realistický vidí značky Fox Hollow Flora a Sensi Products. Podle většiny představitelů větších konopných značek ale celý proces potrvá ještě déle, zejména kvůli zdrženlivosti ze strany republikánských zákonodárců.