Léčba šokem míří vedle

Záměr opravdu hodně drsné očkovací kampaně je jasný: šokujícími obrázky přímo z covidových oddělení nemocnic včetně bezvládných těl pacientů nebo modrých pytlů na převážení mrtvých přimět váhající skupinu obyvatel, aby si nechala dát protikoronavirovou injekci

Léčba šokem míří vedle
ilustrace | Vojtěch Velický

Takovou dryáčnickou propagací vakcinace, která vyšla na desítky milionů korun, ovšem ministerstvo zdravotnictví může napáchat více škody než užitku. 

Spoustu lidí, těch odpovědných, kteří se už nechali očkovat, může pohled na fotografie s nebožtíky a oznámením „uvěřil dezinformacím“ či „měl plno výmluv“ akorát naštvat. V horším případě může u lidí prohloubit nebo vyvolat psychické potíže. Připomeňme si, že v koronakrizi a tvrdém lockdownu vzrostl počet duševních onemocnění u dospělé populace na bezmála třicet procent – každý třetí Čech starší osmnácti let se vyrovnával nebo stále vyrovnává s depresemi či posttraumatickými stresovými poruchami. A teď se mu před oči nastaví takto brutální fotografie.

Kampaň je celoplošná, není před ní oznámení, aby naočkovaní lidé zavřeli na chvilku oči, protože se jich netýká. Anebo malé děti. Je to ohromný rozdíl proti podobně drsné protikuřácké kampani na krabičkách cigaret – ten, kdo nekouří, si je nekupuje. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček v otevřeném dopisu vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby očkovací kampaň stáhl. Vojtěch by to měl udělat, nepochybně dříve, než sbalí kufry a odletí velvyslancovat do Finska. Ideálně hned.