Vybrané články
z týdeníku The Economist

Le Trump

Protipřistěhovalecký radikál Éric Zemmour říká, že pro islám není ve Francii místo. Mnozí s ním souhlasí

Le Trump
Éric Zenmour | foto Profimedia.cz

„Francouzský Trump, to jste vy!“ řekl jednou pařížský spojenec bývalého amerického prezidenta Éricu Zemmourovi. Nebo to alespoň výřečný protipřistěhovalecký polemik tvrdí ve svém nejnovějším bestselleru. Ještě před pár týdny takové tvrzení znělo vypočítavě a fantaskně. Ale nejnovější nárůst preferencí apologety vichistického režimu a televizní celebrity zavedené francouzské strany zaskočil. Zemmour nechce nic menšího než obrátit francouzskou národoveckou politiku vzhůru nohama a vyzrát na Marine Le Penovou, která proti němu se svou ultrapravicovou rétorikou vypadá skoro jako holubice míru.

Dva nejnovější průzkumy veřejného mínění pasovaly Zemmoura na druhé místo v prvním kole prezidentských voleb, které se mají ve Francii uskutečnit příští rok v dubnu, před Le Penovou a za úřadujícího prezidenta Emmanuela Macrona. Z komentátora v bouřlivých televizních show se tak rázem stal jejich subjekt. A přesně po tom radikální nacionalista, usvědčený z podněcování rasové nenávisti, touží. Podle průzkumů vyhraje první kolo Macron a vítězně vyjde i z druhého. Vyplývá z nich však také, že by Zemmour, jenž dosud ani nepotvrdil, že má v úmyslu kandidovat, mohl ohrozit prezidentské ambice kandidátů nalevo i napravo od Macrona.

„Zemmour président“

Třiašedesátiletý Zemmour je už čtvrt století kontroverzním komentátorem. Ve svých „deklinistických“ knihách s tituly jako „Francouzská melancholie“ a „Francouzská sebevražda“ předpovídá kolaps francouzské civilizace. V poslední době upoutal pozornost zejména jako provokatér na CNews, což je kabelová televize někdy přirovnávaná k americké Fox News. Na lampách a zdech se objevily plakáty s nápisy „Zemmour président“. Minulý měsíc byl přinucen opustit svou večerní televizní show, protože francouzský volební zákon vyžaduje rovný přístup politiků do médií. A televizní regulátor rozhodl, že Zemmour už je spíš politik než novinář, a touto optikou je tedy třeba vnímat jeho vystoupení.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit