Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kvér nad máslo. Kde bere Tálibán peníze, když Západ odřízl Afghánistán od mezinárodních penězovodů?

Tálibán překvapil svět schopností vybrat dostatek prostředků, aby mohl řídit stát. Teprve však bude muset dokázat, že je umí i rozumně utratit.

Kvér nad máslo. Kde bere Tálibán peníze, když Západ odřízl Afghánistán od mezinárodních penězovodů?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Kábulská čtvrť Madina Bazar bývala zábavnou směsicí konzumu a stavebních prací. Afghánská ekonomika, vykrmovaná miliardami dolarů zahraniční pomoci, prudce rostla a podnikatelé investovali do nemovitostí. Všude kolem vznikala nákupní centra a svatební sály. Obchody nabízející všechno možné od dámské módy po potraviny byly plné dychtivých zákazníků. Obchodu a obchodníkům se dařilo. Dnes je tam také plno. Davy lidí se tam však tísní, aby získaly alespoň něco z potravinové pomoci OSN. Obchody jsou prázdné. Místní krejčí Mohammad Júnis má co dělat, aby uživil svých jedenáct dětí. „Mám obchod, ale nikdo do něj nechodí. Jenom tam celé dny sedím,“ stěžuje si.

Uplynul celý rok od momentu, kdy se Tálibán zmocnil vlády nad Afghánistánem, američtí vojáci odešli, vláda se zhroutila a její bezpečnostní složky vypařily. Svět s hrůzou sledoval, jak se na kábulské letiště valily davy lidí, kteří se pokoušeli ze země uprchnout. Někteří zahynuli při bombových útocích. Další se zoufale drželi podvozku letadla a zabili se pádem z výšky. Mnoho Afghánců od té doby opustilo zemi.

Ti, kteří zůstali, žijí v bídě. V posledních čtyřech měsících roku 2021 se afghánské hospodářství smrsklo o více než třetinu ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Soukromé podniky propustily zhruba tři pětiny zaměstnanců. Ceny potravin vzrostly meziročně o osmnáct procent. Rodiny, které před rokem patřily ke střední třídě, dnes přežívají o jednom jídle denně. Více než polovině obyvatel akutně hrozí hladovění. Někteří se uchýlili k prodeji vlastních orgánů nebo dětí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit