Kuřácký koutek Alžběty II.? Pojmenování po královně z nevzhledného prostoru fancy bulvár neudělá

Městská část Praha 9 pod vedením starosty Tomáše Portlíka přišla s návrhem na vznik náměstí pojmenovaného po zesnulé britské královně Alžbětě II.

Kuřácký koutek Alžběty II.? Pojmenování po královně z nevzhledného prostoru fancy bulvár neudělá
ilustrační foto | Shutterstock.com

Návrh má svou logiku, právě ve Vysočanech na „devítce“ se nachází anglické gymnázium The English College in Prague, jehož patronem je nový král Karel III., který ho v minulosti i osobně navštívil.

Městská část přitom nedisponuje zrovna přehršlí reprezentativních veřejných prostranství. Přesto i tak muselo být těžké najít místo tak odpudivé, jako je zvolený prostor mezi zmíněným gymnáziem, radnicí a nákupním centrem Fénix. Obyvatelé Vysočan prakticky nemají důvod, proč se na místo vydat, a tak málo frekventovanou lokalitu využívají jen prodavači z přilehlého nákupáku ke kuřáckým pauzám, partičky bezdomovců k zevláckému nicnedělání a narkomani k schůzkám s dealery a příležitostně i vzájemnému pobodání, jak se stalo minulý rok na silvestra.

Ještě před přejmenováním by tak bylo dobré místo trochu zkulturnit. A rovnou by se to mohlo spojit s přestavbou přilehlého náměstí OSN. To je neméně zanedbané, na rozdíl od plácku za obchoďákem však představuje pro mnoho Pražanů důležitý přestupní uzel, a tedy i místo, kde se denně musí proplétat mezi somrujícími bezdomovci, odpadky, nevzhlednými stánky s hlasitou hudbou a omšelým zastřešením výstupu z metra, které už v den svého vzniku esteticky znehodnotilo okolí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit