Kuponovka ještě vydává peníze. Našlo se 320 milionů

Na zapomenutých účtech z privatizace mohou mít Češi až deset miliard korun.

Kuponovka ještě vydává peníze. Našlo se 320 milionů
Kupónová knížka | Profimedia.cz

Od zahájení první vlny kuponové privatizace uplynulo už téměř třicet let, přesto dodnes nejsou vypořádané všechny účty. Na zapomenuté pozůstatky porcování státního majetku socialistického Československa upozornil letos v červnu mladý podnikatel Daniel Surmař, který zároveň přišel se službou Zapomenuté miliardy. Projekt fintechového startupu Stock Convertor umožňuje přes internet tyto majetkové podíly nebo akcie dohledat. 

Letos v létě tak dohledalo majetek z „kuponovky“, který považovali za ztracený nebo nedostupný, už na 17 tisíc Čechů. Ti už si dohromady přišli na 320 milionů korun.

Do online služby se zaregistrovalo už zhruba 80 tisíc lidí, úspěšný nález tedy zaznamenal zhruba každý pátý. Nejvíce peněz putovalo šťastlivci do okresu Zlín, celkem 407 tisíc korun. Průměrně si úspěšní nálezci přišli na 20 tisíc korun.

Pokud člověk žádné akcie nenajde, je služba zadarmo. V opačném případě činí provize deset procent z dohledaných peněz.

Surmař odhaduje, že celkem se z nejrůznějších důvodů zapomnělo na majetek v hodnotě zhruba za deset miliard korun. V evidenci Centrálního depozitáře cenných papírů zůstávalo přibližně 750 tisíc nezařazených majetkových účtů, na něž jejich vlastníci zapomněli. 

„Hodnotné akcie obsahuje jen menší část z nich, stále se ale jedná až o 200 tisíc majetkových účtů. Přibližně třetina z tohoto počtu je vedená na vlastníky, kteří už nežijí. I po jejich odečtení je ale řeč skoro o 100 tisících lidí, kterým patří majetek, o němž mnohdy nemají ani tušení,“ vysvětluje motivy k založení firmy Daniel Surmař.

Většina zájemců je podle Surmaře dnes už seniorního věku. Například paní Danuše S. (70) ze Znojemska, které služba pomohla najít veřejně obchodované akcie a související nároky na dividendy celkem za 239 tisíc korun. „O nové službě jsem četla na internetu a vzpomněla jsem si, že jsem část ze své kuponové investice v minulosti nedořešila. Nejdříve na to nebyl čas a pak už jsem na kuponovku zapomněla. Včetně toho, o jakou investici se jednalo,“ popisuje žena, jež část nalezených prostředků nyní plánuje věnovat vnoučatům, zbytek jí poslouží jako rezerva. 

„Prostor pro ty, kteří se ještě nestihli zdarma zaregistrovat, je stále velký. S prověřením by si ale měli pospíšit. Už na podzim totiž dojde k promlčení nároků za miliardu korun,“ upozorňuje Surmař, který startup považuje za časově omezené podnikání. Po uplynutí promlčecích lhůt a vyřízení převodu akcií, jejichž majitelé se ozvou, plánuje činnost firmy ukončit.

S přispěním Petra Weikerta