Kultura volá o pomoc! Zaorálek slíbil 1,5 miliardy

Nejvíce je výpadkem příjmů zasažena oblast hudby, umělcům by pomohlo například zrušení nebo snížení DPH z budoucího vstupného.

Kultura volá o pomoc! Zaorálek slíbil 1,5 miliardy
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník Euro

Ministr kultury Lubomír Zaorálek předloží vládě žádost o jedenapůlmiliardový balíček pro kulturu. Jak by peníze mohly oboru pomoci, naznačuje analýza Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU), kterou si nechalo ministerstvo zpracovat. Ze závěrů vyplývá, že nejvíce postižená výpadkem příjmů je oblast hudby a umělcům by pomohlo například zrušení nebo snížení DPH z budoucího vstupného.

Zaorálkův balíček

Ministr Lubomír Zaorálek nazval balíček sloganem Záchrana kultury. Jeho struktura zatím není zřejmá, ale třeba zaměstnancům nehrajících divadel by mohl stát kompenzovat mzdy z 80 procent. Jednat se bude i o pomoci vydavatelům.

Co se týká analýzy, která spuštění pomoci předcházela, nejvíce postiženou oblastí jsou podle průzkumu, který IDU provedl, scénická umění. Hudba je na prvním místě (44,3 procenta), následují divadlo (21,1 procenta), tanec a nový cirkus (6,4 procenta).

Pomoc, kterou oblast postižená rušením představení a koncertů žádá, má dvě roviny – okamžitou a pobídkovou, která má za cíl obor po odeznění krize opět rychle nastartovat. Mezi okamžitá řešení plánu na restart kultury patří třeba úlevy v grantech nebo účtování dotací. 

Například, pokud už dotace přiděleny byly, ale program se musel upravovat nebo rušit, mají se z nich uplatnit náklady za uskutečněné služby či storna. U zrušených akcí, které byly podpořeny z veřejných zdrojů, by pak ministerstvo financí a další organizace neměly požadovat vrácení dotace. Umělci tlačí i na včasné vyplácení přidělených dotací či alespoň oznámení jejich výše, protože jak se ukázalo, výsledky některých dotačních řízení jsou na ministerstvu sice zveřejněny, ale příjemci dosud neobdrželi rozhodnutí. Mají se také změnit podmínky vyúčtování grantů – posunout termíny a upravit kofinancování a ukazatele, jako je návštěvnost nebo počet uvedených představení. Města, kraje či státní organizace by pak měly umělcům snížit nájemné.

Pomoc streamem

Stát by měl také rychle vypsat výzvy na zápůjčky hardwaru 360stupňového placeného přenosu koncertů a dalších produkcí zdarma, tedy podporovat live stream kulturních akcí na sociálních sítích. Právě do živých vystoupení na internetu se mnozí v oboru pustili, aby alespoň částečně nahradili výpadek příjmů.

Stát má podle analýzy také zapojit umělce do pomoci v jiných oblastech a tuto pomoc honorovat.

Následná vlna se pak týká pobídek, jako je snížení DPH na všechny kulturní statky na deset procent, případně úplné zrušení daně. Stejný krok se má vztahovat i na vstupenky na kulturní akce, z nichž se v současnosti platí 15procentní daň. Mezi doporučení patří i bezúročné půjčky na deset či více let na pokrytí letošních nákladů.

Pomoc sektoru se mezitím rozjíždí i mimo ministerskou režii. Hudební platforma Spotify oznámila nový projekt, který má pomoci umělcům zasaženým aktuální situací. Streamovací služba se chce mimo jiné spojit s charitami zaměřenými na hudební sektor a dorovnávat jejich příspěvky až do výše 10 milionů dolarů.

Ochranný svaz autorský (OSA) v těchto dnech vyplatil z Fondu solidarity jednorázovou finanční výpomoc skladatelům a textařům, pro které jsou honoráře z koncertů významnou položkou v jejich rozpočtu.

Rozpočet ministerstva na rok 2020 činí 15‚25 miliardy korun. Z toho je pro živé umění (hudba, divadlo, tanec) vyšetřeno 177,45 milionu korun, což je 1,16 procenta rozpočtu ministerstva a 0,0109 procenta státního rozpočtu.

Z rozpočtu ministerstva kultury po odečtení tří miliard pro církve je v letošním rozpočtu počítáno s osmi miliardami na 29 příspěvkových organizací, tedy největších státních kulturních institucí.