Kultura se vrací. S limity, rouškami a covid pasy

Ministerstvo kultury prosadilo plán pro otevírání kultury. Letní koncerty ale nebudou jako dřív.

Kultura se vrací. S limity, rouškami a covid pasy
ilustrační foto | Profimedia.cz

Druhé květnové pondělí se v Praze po dlouhých měsících opět uskutečnil koncert České filharmonie. Měl však daleko k tomu, co si asi ještě nedávno většina fanoušků vážné hudby představovala pod pojmem „restart kultury“. Akce se odehrála jako „pilot“; měla ukázat, že kulturní akce lze pořádat i během pandemie bezpečně.

Omezený tak byl počet diváků v sále (pouze 350 lidí, tj. třetina kapacity), kteří navíc všichni museli absolvovat testy na covid a poté dodržovat epidemiologická opatření. Dvořákovu síň pražského Rudolfina pořadatelé například rozdělili na sektory s oddělenými vstupy a od diváků požadovali respirátory. 

Nový normál?

Ve stejný den ministr kultury oznámil, že se mu na zasedání vlády konečně podařilo dosáhnout schválení plánu na další uvolňování hudebních nebo divadelních akcí. Podle jízdního řádu rozděleného do několika etap, které Lubomír Zaorálek sestavil společně s uměleckými svazy, by se mělo celé otevírání kultury řídit.

Na jednu stranu je to dobrá zpráva. Oblast kultury donedávna působila jako otloukánek, u kterého není potřeba s rozvolněním spěchat. Ještě před dvěma týdny umělci, pořadatelé koncertů a další navazující profese žili bez konkrétní představy, jak bude vypadat letošní letní sezona a zda budou mít práci.

Na druhou stranu tabulka s opatřeními platnými pro jednotlivé fáze pandemie (odvíjejí se od takzvané týdenní incidence) ukazuje, že na velké koncerty mohou fanoušci nejméně do září zapomenout. A zjevné také je, že koncerty či divadelní představení při dodržování všech opatření ani zdaleka nebudou připomínat to, na co jsou jejich návštěvníci zvyklí z minulosti.

Vstupenka nestačí

Plán ministerstva kultury počítá s tím, že se první menší venkovní akce budou moci konat od příštího týdne – limit je stanovený na 700 lidí. Kulturní představení uvnitř by pak měla začít fungovat od posledního květnového pondělí, a to maximálně pro pětistovku návštěvníků. 

Klíčovým faktorem pro uvolňování má být incidence, tedy počet nově pozitivně testovaných na 100 tisíc lidí za posledních sedm dní. Akce pro tisíce lidí se mají otevřít při incidenci 50. A úplně bez limitů by pak měla kultura fungovat od incidence 15. S tím plán počítá zhruba od začátku září. (více viz Balíčky pro kulturu).

 

Až do té doby ovšem přinese návštěva koncertu nebo divadelního představení řadu komplikací. Především jde o povinné covid pasy či nějakou jejich alternativu. Jinými slovy, až do konce léta bude muset u vstupu každý návštěvník prokázat, že je očkovaný, negativně testovaný anebo covid prodělal. A ani přesto se nevyhne nošení respirátoru nebo roušky a bude se také muset u vchodu evidovat do speciálních seznamů.

Plán má také mnoho otazníků. Není například jasné, jak bude vypadat občerstvení. Zda si na koncertě budete smět dát pivo nebo něco k jídlu, se má podle Zaorálkova resortu odvíjet od toho, jak budou fungovat restaurace a další stravovací zařízení. 

Jasné není ani to, do jaké fáze epidemie budou muset návštěvníci nosit respirátory nebo roušky. I to se má v pozdních fázích uvolňování řídit podle obecných pravidel platných i mimo hlediště.