Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kolumbus šel najisto

O Americe psal už italský mnich ve 14. století, dávno předtím, než Kryštof Kolumbus vyplul z Evropy.

Kolumbus šel najisto
ilustrační foto | Profimedia.cz

Dlouho se ví, že Vikingové přepluli Atlantik dávno před Kryštofem Kolumbem. Jejich ságy vyprávějí o výpravách na pobřeží dnešní Kanady – do Hellulandu, za který vědci považují Baffinův ostrov nebo poloostrov Labrador, do Marklandu (Labrador nebo Newfoundland) a do Vinlandu (Newfoundland nebo území dál na jih). V roce 1960 byly na Newfoundlandu nalezeny pozůstatky vikinských obydlí.

Neměli jsme však žádné důkazy o tom, že by o existenci Ameriky slyšel kdokoli mimo severní Evropu, než v roce 1492 na západ vyplul Kolumbus. Až doteď. Vědecký časopis Terrae Incognitae otiskl studii, v níž Paolo Chiesa, profesor středověké latinské literatury z Milánské univerzity, uvádí, že se o novém světadílu už na začátku 14. století ve své knize zmínil jistý italský mnich. Profesor Chiesa v tomto místě odkládá vědeckou zdrženlivost, která jinak charakterizuje celou jeho monografii, a označuje zmínku o Marklandu (v latinizované podobě Marckalada) za „ohromující“.

Nalezené svědectví

V roce 2015 Chiesa objevil v soukromé sbírce v New Yorku jedinou známou kopii díla Cronica Universalis, které sepsal dominikánský mnich Galvano Fiamma mezi lety 1339 a 1345. Kniha původně patřila knihovně milánské baziliky svatého Ambrože.

V napoleonských dobách však byl klášter uzavřen a obsah jeho knihovny se rozptýlil po celém světě. Majitel Cronicy dovolil profesoru Chiesovi ofotografovat celou knihu a ten dal po návratu do Milána fotografie svým studentům, aby text přeložili. Ke konci projektu jedna ze studentek, Giulia Grecová, našla pasáž, v níž Galvano po popisech Islandu a Grónska napsal: „Dále západním směrem leží další země jménem Marckalada, kde žijí obři. V této zemi stojí domy z tak obrovských kamenných desek, že je nemohl postavit nikdo jiný než obři. Jsou tam také zelené stromy, zvířata a velké množství ptáků.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit