Kryjte si svoje záda. V největším ohrožení jsou jednatelé

Jednatele čekají těžké časy, nejvyšší čas si ve firmě udělat pořádek.

Kryjte si svoje záda. V největším ohrožení jsou jednatelé
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ekonomické studie odhadují, že covid-19 může v Česku způsobit pokles HDP až o jedenáct procent. Na oslabené firmy v důsledku epidemie navíc dopadají další omezení. Predikce ukazují, že následující půlrok bude náročným obdobím. Řada firem se musí vyrovnat s nižšími příjmy a přibývá případů insolvencí. 

Pozornost veřejnosti se soustředí na problémy zaměstnanců, ale v největším ohrožení se ocitají jednatelé. V těžkých časech je snadné udělat chybu. A za chyby jednatel ručí svým osobním jměním.

Vše písemně

Ať už jde o malou firmu, nebo velkou korporaci, je nejvyšší čas, aby si jednatelé udělali pořádek a připravili se na složitější časy. Kdyby došlo na nejhorší, bude na nich ležet povinnost prokázat, že jednali zodpovědně a podle zákona. A stačí málo, třeba jeden podrážděný věřitel. 

Na prvním místě je nezbytné ověřit kondici firmy z účetního hlediska a mít přehled o závazcích, jako jsou úvěry, zaměstnanecké smlouvy, nájemné nebo další plánované výdaje. Zatímco u menších společností zvládá jednatel vše sám, ve větších korporacích se musí spolehnout na interní týmy. Neméně důležité je mít jistotu, že neexistují závazky vůči státu, a případně doplnit chybějící dokumenty ve Sbírce listin. Doporučovanou praxí proto je pořizovat o všem písemné záznamy, ústní ujištění nemusí dostačovat.

V tuto chvíli má jednatel jistotu, že jej nečeká žádné nepříjemné překvapení. Dalším krokem je jasný finanční plán, který umožní reagovat na případné komplikace. Pokud jednatel narazí na otázky, které nedokáže pokrýt interní tým, měl by odbornosti doplnit. Jednatel není povinen rozumět všemu. Má však povinnost obklopit se lidmi, kteří potřebné odbornosti zajistí. 

Co s dividendami?

Jednatel se musí chovat, jako kdyby mu firma patřila. A to jej může dostávat do střetu s vlastníky. V poslední době se kamenem úrazu stává výplata dividend. Zejména ve větších společnostech dříve nebylo obvyklé, aby jednatel s vlastníky na toto téma diskutoval. Přitom pouze na něm leží rozhodnutí, zda společnost výdaj unese.

Z naší zkušenosti plyne, že na dobře podložené argumenty vlastníci slyší a výplatu dividend jsou ochotni odložit nebo výrazně snížit. Nakonec jde především o jejich majetek. To opět znamená, že jednatel musí být precizní v plnění svých povinností a předkládat vlastníkům jasný obraz o fungování společnosti.

Autor je ředitelem společnosti TMF Group pro Česko a Slovensko. V minulosti působil ve více než 50 vedoucích pozicích napříč odvětvími na Blízkém východě, v jihovýchodní a střední Evropě, a to pro různé klienty a investiční struktury.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní