Vybrané články
z týdeníku The Economist

Krvavé peníze. Myanmar ničí armádní neschopnost

Ekonomický tlak nejspíš myanmarskou juntu nesvrhne, ale armádní neschopnost zemi spolehlivě zruinuje.

Krvavé peníze. Myanmar ničí armádní neschopnost
ilustrační foto | Profimedia.cz

Se zabíjením neozbrojených demonstrantů nemá myanmarská armáda nejmenší problém. Od 1. února, kdy jejich velitel provedl v zemi převrat, zabili vojáci přes 200 spoluobčanů. Mnozí z nich zemřeli kulkou odstřelovačů, když protestovali proti puči. Další pozabíjeli zcela náhodně, když drancovali čtvrtě, v nichž údajně měli žít příznivci protestujících. Obyvatelé prchají z rangúnské průmyslové čtvrti Hlaingthaya poté, co tam armáda mimořádně tvrdě odpověděla na sérii žhářských útoků v továrnách.

Demonstranti se nevzdávají. Minulý týden se přes kompletní odříznutí veškerých mobilních internetových služeb a vyhlášení stanného práva v částech Rangúnu a v Mandalaji, druhém největším myanmarském městě, dál protestovalo. Ale vzhledem k nesmiřitelnosti Tatmadaw, jak se barmské armádě říká, mnozí vkládají naděje spíš v mírnější formy odporu, které jsou k vidění zejména v supermarketech a menších obchodech po celé zemi. Lednice donedávna plné plechovek piva Maynmar Beer nyní zejí prázdnotou, protože firmu, která pivo vaří, částečně vlastní armáda. Lidé se vyhýbají i dalším výrobkům spjatým s Tatmadaw, mimo jiné oblíbené značce cigaret a velké mobilní telefonní síti. Tyto bojkoty spolu se stávkami úředníků, které narušují chod státu, se snaží odříznutím penězovodů donutit juntu k ústupu.

Zaseklá miliarda

Objevují se první známky toho, že vojákům docházejí peníze. Pár dní po převratu se myanmarská centrální banka pokusila převést domů miliardu dolarů, kterou má uloženou ve Federální rezervní bance v New Yorku. Americké úřady převod zablokovaly. Patnáctého února se vláda pokusila prodat pětileté státní dluhopisy v hodnotě 200 miliard kyatů (3,2 miliardy korun). Dostala jen jedinou nabídku za 1,7 miliardy kyatů s vyšším úrokem než obvykle.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit