Vybrané články
z týdeníku The Economist

Krutý, neobvyklý a drahý

Američtí konzervativci usilují o zrušení trestu smrti.

Krutý, neobvyklý a drahý
ilustrace Vojtěch Velický

Třináctého července má být bílý rasista a odsouzený trojnásobný vrah Daniel Lee popraven  smrtící injekcí pentobarbitalu. Látka, která mu bude podána ve federální věznici v Indianě, ho nejprve zbaví vědomí, a potom mu zastaví srdce nebo dech. Tento týden se americký Nejvyšší soud odmítl zabývat případem, který mohl vykonání trestu zabránit. Místo toho bude kvůli pozdnímu podání dovolání po sedmnácti letech prvním Američanem popraveným ve federální jurisdikci. Dojde k tomu rok poté, co ministr spravedlnosti William Barr nařídil obnovení trestů smrti. Další tři, samí vrazi, budou následovat během léta.

Čeho tyto federální popravy dosáhnou? Donald Trump dlouho toužil po častějším uplatňování nejvyššího trestu. Na konci června prezident v jednom rozhovoru řekl, že je „absolutně pro trest smrti“. Na twitteru sám sebe označuje za vůdce, který je pro „právo a pořádek“. Jeho voličská základna by měla jásat. Velká většina starších republikánů jeho postoj sdílí: ve dva roky starém průzkumu společnosti Pew podpořilo uplatňování trestu smrti 81 procent dotázaných ve věku 50 až 64 let a 78 procent lidí starších 65 let.

Když se však víc rozhlédnete, zjistíte, že se postoje k tomu, že stát zabíjí své vězně, mění. Mladší respondenti a nezávislí z trestu smrti dvakrát nadšení nejsou. Jen málo z nich jej považuje za účinný odstrašující nástroj. Podle průzkumu společnosti Gallup z konce června jej pouze 54 procent Američanů vnímá jako morální. To je nejnižší výsledek za dvacet let, co Gallup tuto otázku pokládá, a výrazný pokles z loňských 60 procent. Výzkumníci rovněž dodávají, že většina Američanů je proti trestu smrti, pokud jsou upozorněni na existenci alternativních trestů, jako je například doživotní odnětí svobody bez možnosti podmínečného propuštění.

Úplně mimo

Mohli by trest smrti zavrhnout i konzervativci, kteří jsou stále jeho nejvěrnějšími příznivci? Hannah Coxová z celostátního hnutí, které v roce 2013 vzniklo právě za tímto účelem, tvrdí, že Trumpova administrativa je v tomto bodě „úplně mimo“ a „nesouzní s voličskou základnou“. Její organizace usiluje o zrušení trestu smrti na úrovni jednotlivých států a po celých USA už má patnáct poboček. Mezi konzervativci přestalo být zrušení nejvyššího trestu tabu: „Došlo k výraznému kulturnímu posunu,“ říká Coxová. Ještě před deseti lety bylo prakticky nemožné najít na státní úrovni republikána, který by podpořil zrušení trestu smrti, ovšem za poslední dva roky napočítala Coxová takových zákonů s republikánskou podporou rovných deset.

Částečně i proto se dnes státy zdráhají tresty smrti provádět. Loni byl trest smrti uplatněn v sedmi státech, převážně na jihu, a zemřelo celkem 22 odsouzených. Vyneseno bylo také jen 33 nových trestů smrti, což je historické minimum. V New Hampshire se také loni spojili republikánští a demokratičtí zákonodárci, aby přehlasovali guvernérské veto a zrušili trest smrti. Letos v březnu podepsal coloradský guvernér zákon, kterým z Colorada učinil 22. stát, který se zřekl nejvyššího trestu. Utah, Nebraska, Wyoming a další o tom vážně uvažují. Kalifornie loni vyhlásila na vykonávání trestu smrti moratorium. Mnoho států si tu možnost stále ponechává, ale už více než deset let nikoho nepopravilo.

Jack Tate, státní senátor z Colorada, říká, že jeho republikánští kolegové „jednoduše pochopili, že tahle politika nefunguje“. Připomíná, že jeden z proudů ve straně – odpůrci potratů a zejména katolíci mezi nimi (jejichž hierarchie nyní trest smrti odmítá) – dospěl k závěru, že není slučitelné na jedné straně podporovat trest smrti a na druhé odmítat potraty. Další, zejména mladší republikáni mají zase blízko k libertariánskému pohledu na věc a ptají se, „zda by měl mít stát právo rozhodovat o životě a smrti“, zvlášť když popravy nepřinášejí žádné „uzdravení“ rodinám obětí a když při vynášení nejvyšších trestů dochází až příliš často k právním chybám.

Dvě procenta = víc než polovina

V drtivě republikánském Wyomingu se členovi dolní komory Jaredu Olsenovi podařilo zrušení trestu smrti prosadit ve sněmovně reprezentantů; státní senát však zákaz těsnou většinou zamítl. Olsen argumentoval tím, že nejvyšší trest je příliš drahý a nespravedlivý. Mnoho republikánů nyní podpořilo novou verzi jeho zákona, takže až ho příští rok znovu předloží, má ještě lepší vyhlídky na schválení. Olsen poukázal na to, že trest smrti navrhují jen soudy v bohatých okresech, protože náklady na takový proces obvykle dosahují milionu dolarů. (Pouhá dvě procenta amerických okresů mají od roku 1976 na kontě více než polovinu všech poprav.) 

Olsen se navíc domnívá, že v posledních měsících odpor k trestu smrti ještě zesílil. Zvýšilo se podle něj povědomí o jeho nepřijatelné „rasové aplikaci“ – Afroameričané mají celostátně nejvyšší pravděpodobnost odsouzení k trest smrti. Díky protestům Black Lives Matter si podle Olsena mnoho lidí uvědomilo „obrovské chyby v justičním systému“. Proto také pochybuje, že by letní obnovení federálních trestů smrti bylo populární.

Postoje k trestu smrti se patrně mění, stejně jako se v minulosti změnily názory na sňatky homosexuálů a legalizaci marihuany. Například v Ohiu pravděpodobně republikáni podpoří zrušení trestu smrti – na popravu tam přitom čeká 141 odsouzených. Guvernér Mike De Wine je katolík a už se nechal slyšet, že popravy neschválí. Naznačil, že chce, aby státní kongres navrhl příslušný zákon. Republikánský stratég Mike Hartley prohlašuje, že nastala chvíle pro změnu.

Podle Hartleyho se testovací verze zákazu objeví v ohijském zákonodárném sboru už před koncem letošního roku, což má vytvořit podmínky pro prosazení zákona v průběhu příštího roku. Sám Hartley patří k relativně čerstvým konvertitům mezi odpůrci trestu smrti a posun ve smýšlení konzervativců vysvětluje sílící „nedůvěrou v instituce“, širším povědomím o rasové nespravedlnosti a především hrůzostrašným podrobnostem o tom, jak vězni umírají: „Lidem prostě dochází, že je to nelidské jak svině.“

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní