Krúpa a fond IFIS si jdou po krku

Zakladatel zkrachovalé skupiny Arca Pavol Krúpa chystá právní útoky na investiční fond IFIS. Zpochybňuje jeho pohledávky. 

Krúpa a fond IFIS si jdou po krku
Pavol Krúpa | foto Jan Rasch, týdeník HROT

Dlouho se zdálo, že v procesu ostře sledovaného krachu skupiny Arca Investments mají spíše společné zájmy. Jak někdejší zakladatel skupiny, Slovák Pavol Krúpa, tak brněnský fond IFIS, obchodník s pohledávkami, ostře tepali do šéfa skupiny Arca Rastislava Veliče a kritizovali jeho snahu o dlužnickou reorganizaci.   

Zdánlivé spojenectví je teď ale u ledu. Oportunističtí spekulanti kolem advokáta Marka Indry totiž před časem zahájili rozsáhlý útok na Krúpovu byznysovou državu, společnost NFA Holding. Nakoupili její dluhopisy za stovky tisíc korun a ženou ji do konkurzu.

Podle Krúpy ale IFIS operuje s neexistující pohledávkou, tvrdí, že dotyčný dluhopis byl již vyplacen. Jednání IFIS označuje za šikanózní a poškozující ostatní věřitele. „Společnost NFA Holding se domnívá, že jednání společnosti IFIS naplňuje znaky trestného činu vydírání, a proto bude brzy u příslušného orgánu naší společností podané trestní oznámení na prošetření tohoto skutku,“ říká Krúpa. 

Podle něj kroky Indry a spol. zhatily chystaný prodej pozemků, čímž byly firmě a jejím věřitelům způsobeny škody ve výši desítek milionů. Krúpa se chce bránit kromě trestního oznámení i žalobou.

Podle advokáta Marka Indry jsou ale argumenty Pavola Krúpy pro celý insolvenční proces NFA Holdingu irelevantní. „IFIS koupil větší objem nesplácených dluhopisů NFA, na jejichž základě soud zahájil insolvenční řízení. I samotná NFA zpochybňuje pouze jeden z nich. Jeho posouzení je na soudu. IFIS zcela odmítá jakékoli osočení z nepoctivého jednání,“ uvedl Indra pro Hrot.

Krach NFA Holdingu je jen jednou z řady kauz, které se rozbíhají v souvislosti s děním ve skupině Arca Investments. Právě její pád je označován za největší krach v novodobé historii země s celkovými dluhy od patnácti do dvaceti miliard korun. Její současní vládci se v létě budou snažit přesvědčit věřitele, aby jí dali šanci se reorganizovat.