Krize zasekla dráp do tří čtvrtin firem

Průzkum státní agentury ukázal, že čtyřicet procent firem má potíže s objednávkami.

Krize zasekla dráp do tří čtvrtin firem
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Rozsah krize má své číslo. Stopka ekonomice, kterou stát vystavil kvůli pandemii koronaviru, zasáhla tři čtvrtiny tuzemských podnikatelů, kteří nyní potřebují státní pomoc. Číslo vzešlo z velkého průzkumu státní agentury CzechTrade podporující české exportéry. Podporu, kterou stát sektoru chystá, počítá na stovky miliard korun. Aktuálně chystá záruční program Covid III se zárukami za 150 miliard.

Průzkum CzechTrade dospěl k závěrům, že 40 procent dotazovaných firem se potýká se snížením nebo stagnací objednávek, 33 procent řeší problémy spojené s uzavřením hranic a 12 procent z nich se dotkly finanční potíže. „I přes to, že se výzkumu zúčastnili převážně zkušení exportéři, pouze ve čtvrtině případů zvládnou firmy vyřešit exportní problémy spojené s dopady pandemie svépomocí a zbylých 75 procent potřebuje podat pomocnou ruku,“ řekl Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.

Do průzkumu realizovaného agenturou CzechTrade v průběhu dubna se zapojilo 138 českých exportérů. Cílem bylo zjistit, jaké problémy vzniklé v době pandemie je trápí a do jaké míry je zvládají vyřešit vlastními silami. Zúčastnily se malé, střední i velké firmy, z nichž 65 procent exportuje do více než 6 zemí a 75 procent firem vyváží více než čtvrtinu své produkce.

Čísla bezprostředně ohrožených jsou vysoká, netvoří ale fatální většinu byznysu. Například snížení či stagnace objednávek se týká 40 procent firem, z nich je jen 32 procent nedokáže řešit vlastními silami. Uzavření hranic řeší 33 procent firem, z toho 22 procent nedokáže problematiku řešit vlastními silami. Finanční otázky řeší 12 procent firem, z toho jen devět procent má neřešitelné potíže.

Bezplatné asistenční služby CzechTradu využilo přes 330 firem, které si objednaly více než 700 zakázek. Asistenční služby jsou zaměřené na krizové situace způsobené problémy s dodávkami, přepravou zboží přes hranice, legislativou, certifikacemi, ale pomohou firmám i v době, kdy se uvolní opatření proti šíření pandemie.

„Firmám poskytujeme potřebné informace o trhu, sestavíme databázi potenciálních kontaktů, ověříme zájem až u tří místních firem, zjistíme konkurenci na trhu apod. Jakmile opatření opadnou, mohou firmy samy nebo opět přes CzechTrade oslovovat získané kontakty, domlouvat osobní jednání a znovu rozjet byznys,“ vysvětluje Radomil Doležal.

Před spuštěním je aktuálně podpora v rámci programu Covid III. Vláda by měla balík záruk otevřít zřejmě již dnes. Stát bude ručit firmám do 500 zaměstnanců za úvěry u komerčních bank v celkové výši 150 miliard korun.