Kritici chtějí sestřelit Dlouhého. Prezident komory se ale cítí silný

Vladimír Dlouhý odráží tvrdou kritiku. O čelo Hospodářské komory se strhne boj.

Kritici chtějí sestřelit Dlouhého. Prezident komory se ale cítí silný
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý | Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Volební sněm největší podnikatelské střešní organizace v Česku bude vybírat nové vedení a dosavadní prezident, ekonom a ministr průmyslu a obchodu z 90. let Vladimír Dlouhý bude odrážet ataky svých kritiků, kteří jsou v poslední době hodně slyšet. 

Ti už před dvěma měsíci vyzvali Vladimíra Dlouhého k rezignaci v otevřeném dopise. Vyčítají mu, že zároveň s posvěcením vlády kandiduje na funkci generálního tajemníka OECD. „Zakládá to důvodné obavy ze střetu zájmů,“ stojí mimo jiné v dopise, pod kterým jsou podepsáni členové prezidia komory Bořivoj Minář, Irena Bartoňová Pálková a Roman Pommer.

Podle nich Dlouhý v poslední době práci pro Hospodářskou komoru zanedbával a dlouhodobě nemůže dobře hájit pozice firem a živnostníků vůči státu, když je pro něj zároveň přízeň vlády zásadní v jeho kandidatuře do funkce v OECD. Právě s tímto postojem na sněmu vyrukuje Bořivoj Minář. Slezský podnikatel, majitel skupiny Contechin Group, která dodává mimo jiné technologie pro minipivovary, kandiduje proti Dlouhému do čela Hospodářské komory.

Vladimír Dlouhý ale podobné výpady považuje za neopodstatněné. „Argument, že bych svou práci pro Hospodářskou komoru zanedbával, slyším poprvé a jednoznačně se nezakládá na pravdě. V průběhu července jsme realizovali šetření mezi členy Hospodářské komory, ve kterém jsme se podnikatelů dotazovali, kdo jim byl v době pandemie nejvíce nápomocný. Skoro 50 procent podnikatelů konstatovalo, že víc než vláda, parlament a jiné instituce jim pomohla právě Hospodářská komora. To svědčí samo o sobě,” říká k tomu Dlouhý.

Stejně tak za lichou výtku označuje Dlouhý tvrzení, že o své kandidatuře do OECD kolegy z Hospodářské komory včas neinformoval.  

„O tom, že zvažuji přijmout nominaci do významné mezinárodní organizace, jsem hovořil se členy Hospodářské komory na konci loňského roku při svých cestách za členy Hospodářské komory v regionech. Představenstvo Hospodářské komory jsem informoval v lednu letošního roku. Vláda rozhodla o nominaci českého kandidáta do OECD letos v březnu. Členové představenstva Hospodářské komory, tedy jejího řídícího orgánu, byli tedy o této nominaci ještě před rozhodnutím vlády informováni a nutno dodat, že v této nominaci mne také i podpořili při hlasování,” říká ekonom, který spolupracoval mimo jiné s investiční bankou Goldman Sachs. 

K samotné volbě se Dlouhý vyjadřovat nechce, tím méně hodnotit s předstihem šance své či svých soupeřů. Každopádně má jasno v tom, že pokud by ve čtvrtek uspěl a poté by zároveň získal funkci v OECD, z pozice prezidenta Hospodářské komory odstoupí v létě 2021.