„Křetínského“ televize se zbavuje kosmetiky

Český miliardář omezuje angažmá v německé televizi. Na pozadí se hraje o nadvládu nad evropským online trhem s kosmetikou.

„Křetínského“ televize se zbavuje kosmetiky
ilustrační foto | Profimedia.cz

Třetí nejbohatší Čech Daniel Křetínský se v posledních letech čím dál více posouvá od energetiky směrem k obchodu a e-commerce. Německá televizní skupina ProSiebenSat.1, ve které drží skrze VESA Equity Investment podíl spolu s Patrikem Tkáčem, se naopak jednoho lukrativního e-shopu zbavuje. 

ProSiebenSat.1 aktuálně prověřuje veškeré své aktivity, které přímo nesouvisejí s jádrovým byznysem, a uvažuje o jejich prodeji. Týká se to i online prodejce kosmetiky Flaconi, který během pandemie značně vyrostl a loni jeho držby dosáhly výše 300 milionů eur. Zájem o lukrativní e-shop má podle měsíčníku Manager Magazin společnost Zalando, jeden z největších evropských hráčů mezi online prodejci módy, který je aktivní i v Česku.

Potenciálních kupců je prý ale více, mimo jiné parfumerie Douglas či Sephora. Získá-li ji v kosmetice dosud málo aktivní Zalando, může to znamenat začátek významného přeskupení sil na trhu s kosmetikou. 

Rozprodej nemediálních online aktiv ProSiebenSat.1 ovlivňuje i angažmá českého miliardáře. Ten minulý týden překvapivě oznámil, že svou účast v televizní skupině snižuje na méně než pět procent. V minulosti přitom ovládal až 11 procent a byl považován za protiváhu dalšího z velkých akcionářů, společnosti Mediaset rodiny bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. 

Manažer VESA Branislav Miškovič ovšem naznačil, že společnost může svůj podíl zase navýšit, pokud se ProSiebenSat.1 zbaví dalších dceřiných firem. Český miliardář se řídí jednoduchým heslem: nakupovat levně a prodávat dráž. Akcie skupiny získal, když byla cena minimální. V poslední době naopak šly cenné papíry nahoru, a to i díky spekulacím o prodeji Flaconi. Transakce tak dává smysl a nejspíš šlo jen o využití oportunitní příležitosti. Nemusí to znamenat, že by se Křetínský z televizní skupiny definitivně stahoval.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní