Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kráva na nočníku

Nauč tele chodit na záchod, zachráníš planetu, věří němečtí vědci.

Kráva na nočníku
ilustrace Vojtěch Velický

Štěňata se dají vycvičit, aby se nepočurávala. Stejně tak lidská mláďata, byť až po pár letech života. Jan Langbein z německého Institutu Friedricha Loefflera doufá, že s kolegy přispějí k boji s klimatickou změnou tím, že naučí používat záchod také krávy.

Kravská moč obsahuje močovinu, na dusík bohatou složku, která se v okamžiku, kdy ji enzymy obsažené v kravských výkalech rozloží, mění ve čpavek. Bakterie v půdě pak čpavek přeměňují na oxid dusný. Ten je známější jako anestetikum rajský plyn, nicméně je to zároveň důležitý skleníkový plyn a zemědělství představuje jeho zásadní zdroj. V Evropské unii produkují zhruba sedmdesát procent oxidu dusného hospodářská zvířata.

Sběr kravské moči předtím, než by z ní mohl vzniknout oxid dusný, se proto jeví jako dobrý nápad. V minulosti se to však ukázalo jako značně složité, pokud neměl být pohyb krav omezen na úkor jejich blaha jen na velice malý prostor. Langbein v časopisu Current Biology popsal, že by se tento hlavolam vyřešil, pokud by bylo možné krávy přesvědčit, aby si dobrovolně chodily ulevovat na latrínu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit