Kralování z basy

Digitalizace státní správy byla jedním z hlavních předvolebních slibů Pirátů. I z toho důvodu šéf strany Ivan Bartoš dostal kromě ministerstva pro místní rozvoj i funkci vicepremiéra pro digitalizaci. Dle původních plánů má už za dva roky stát s lidmi kompletně komunikovat elektronicky. Plán je to pěkný, ale pokud zůstane jeho splnění jen na Pirátech, až tak rychle se pravděpodobně nedočkáme.

Od voleb uběhlo už docela dost času a za tu dobu se šéf resortu pro místní rozvoj stal jedním z nejneviditelnějších ministrů Fialova kabinetu. O moc lepší to zatím není ani s nějakým progresem v oblasti digitalizace. Piráti se sice do splnění úkolů pustili s jejich obvyklou vervou a aktivismem. Funkce, kdo bude dohlížet na kterou oblast digitalizace, už jsou rozdány. Stejně tak v hlavách pirátských expertů dozrály mimo jiné představy, jak by měly vypadat různé elektronické formuláře, jejichž prostřednictvím budou občané se státem komunikovat. Zapomněli ale na jeden detail, digitalizace nejsou jen interaktivní formuláře, ale i spousta nové legislativy, kterou musí někdo sepsat a schválit. Těžko lze něco takového stihnout za dva roky. Více k tématu najdete v novém vydání týdeníku Hrot.

Digitalizace státní správy by se měla dotknout nejen občanů, ale i podnikatelů. Jen těch formulářů, co musíte vyplnit, než si v novém minipivovaru uvaříte první pivo. Navíc vyplňujete do každého nového lejstra opakovaně spoustu údajů, které stát o vás už někde skladuje. Vyplňování lejster a komunikace se státem jsou sice opruz, ale asi to není v současné době to, co by malé pivovary trápilo nejvíce. Nejdřív covid, teď výrazné zvyšování nákladů dávají jistotu, že pivo v následujících měsících podraží o desítky procent, což velmi pravděpodobně negativně ovlivní zájem pijáků. Zkrátka podnikat dnes v tomto oboru je už docela boj o přežití. „Někdy mám pocit, že minipivovary musejí stále bojovat s permanentní krizí,“ říká v rozhovoru pro Hrot Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Na pořádný boj to vypadá i na českém bankovním trhu. Není to tak dávno, co skupina PPF odpískala pět let chystané spojení s Monetou Money Bank, a už kolem zmíněné banky krouží další zájemci. A nejsou to žádná ořezávátka, ale pořádné těžké váhy. Třeba uhlobaron Pavel Tykač nebo finanční skupina J&T. Hra o Monetu teprve začíná.

V novém Hrotu najdete i další informace a texty. Třeba o tom, jak Babišův Agrofert chce koupit konkurenci a stát se největším výrobcem dusíkatých hnojiv v Evropě. Jenže k čemu vám to je, když jste sice hnojařským králem, ale své byznysové úspěchy sledujete z dobře hlídané věznice. I tato varianta expremiérovi hrozí, a není to jen kvůli Čapímu hnízdu. Nebo o tom, že Finanční správa v posledních letech až příliš snadno odmítala uznat podnikatelům nárok na vratku DPH. Nedávný rozsudek Soudního dvora EU by to mohl změnit. Hezké čtení.