Vybrané články
z týdeníku The Economist

Král spolupráce

S odchodem kuvajtského emíra přišel Perský záliv o vynikajícího diplomata. Jeho rozvaha bude chybět.

Král spolupráce
Šajch Sabáh as-Sabáh | Profimedia.cz

Jeho poslední životní rolí byl panovník, definovala jej však role diplomata, ve které strávil velkou část života. Před nástupem na trůn v roce 2006 zastával šajch Sabáh as-Sabáh desítky let funkci ministra zahraničí. Nedovolil, aby Kuvajt strhl spodní proud jeho většího souseda, Saúdské Arábie, místo toho pomohl změnit malou zemi – dnes v ní žije necelých pět milionů obyvatel, přičemž většinu tvoří pracovníci ze zahraničí – ve vlivného hráče. Šajch Sabáh as-Sabáh zemřel 29. září po dlouhé nemoci v jedenadevadesáti letech.

Narodil se v Kuvajtu, který se spoléhal na obchod s perlami, jenž se měl brzy zhroutit. Ropa, která byla objevena o devět let později, změnila zemi v jednu z nejbohatších na světě. Šajch Sabáh se stal ministrem zahraničí v roce 1963 a zastával úřad více než čtyřicet let, včetně období, kdy se země po invazi v roce 1990 zmocnil irácký diktátor Saddám Husajn. Okupace u šajcha Sabáha vyvolala trvalou vděčnost vůči Americe, která vedla koalici, jež Kuvajt osvobodila. Když v červenci onemocněl, přepravil ho na minnesotskou Mayo Clinic, kde se následně léčil, právě letoun amerického vojenského letectva.

Proti Saúdům

Válka posílila také jeho víru v mnohostrannost. Šajch Sabáh byl jedním z tvůrců Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu, šestičlenné organizace založené v roce 1981. Z té se nikdy nestala pevně svázaná politická a ekonomická unie, v níž její zakladatelé doufali. Přesto neřeší jen pracovní záležitosti a šajch Sabáh se snažil existenci Rady chránit. Když v roce 2017 tři z jejích členů – Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty (SAE) a Bahrajn – uvalily blokádu na čtvrtého člena, Katar, odmítl se k nim Kuvajt připojit a emír se snažil jejich spor urovnat. 

Možná pro něj byla diplomacie vítaným rozptýlením, domácí politika bývala dost náročná. Kuvajt je s hlasitým parlamentem, jenž má skutečnou moc, mezi státy Perského zálivu unikát. Šajch Sabáh ho víc než jednou nechal kvůli sporům se zákonodárci rozpustit. V posledních letech, kdy nízké ceny ropy pořádně zamávaly s kuvajtskými financemi, musel navíc bojovat s rozpočtovými problémy. Ve státní pokladně je momentálně právě tolik hotovosti, aby se do konce října dočkali zaměstnanci státního sektoru platů.

Emír zůstával nicméně oblíbenou postavou. Když v roce 2015 džihádisté vyhodili do vzduchu ší’itskou mešitu v hlavním městě Kuvajtu a zabili dvacet sedm lidí, přispěchal na místo činu, aby utěšoval oběti – v regionu plném odměřených vládců to byl nebývale osobní a emotivní projev.

„Mladý“ následník

Korunní princ Nawwáf as-Sabáh, nevlastní bratr zesnulého emíra, nastoupil na trůn jen několik hodin po oznámení úmrtí šajcha Sabáha. Je to nezkušený vůdce, kterému je už osmdesát tři let – jeho čas v úřadu bude definovat především volba jeho nástupce. Aspiranti vedli v posledních letech nezvykle veřejné spory a někteří si vyměňovali obvinění z korupce. 

I zde hraje roli kuvajtský parlament: může totiž emírem vybraného nástupce odmítnout. (Šajch Sabáh sám se dostal k moci poté, co byl jeho neduživý předchůdce odvolán z úřadu.)

Kuvajt je už druhou zemí z Perského zálivu, v níž se letos vymění vláda. V lednu zemřel ománský sultán Kábús. Oba muži se těšili v oblasti veliké úctě, díky které mohli vést nezávislou zahraniční politiku. Stejně jako jeho ománský protějšek, také šajch Sabáh dával v jednání s Íránem přednost diplomacii před útočností. S jejich odchodem se moc v Perském zálivu přesune opět o něco více do rukou Saúdské Arábie a SAE, jež (prakticky) vedou mladí, tvrdohlaví princové. Perský záliv ztratil nejschopnějšího diplomata v době, kdy je diplomacie zoufale zapotřebí.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.