Krajské drama s prvky thrilleru

Pohodlně se usaďte, přicházejí krajské volby, které slibují nejedno drama. Které kraje se vyplatí sledovat?

Krajské drama s prvky thrilleru
Někteří hejtmani a radní považují kraj za vrchol své politické kariéry, jiní za odrazový můstek do celostání politiky. | Tomáš Novák týdeník HROT

V pořadí šesté krajské volby už klepou na dveře. Bude to důležitý třináctinásobný test, který ukáže soudržnost stran a mnohé napoví o reálnosti úspěchu stran či koalic ve sněmovních volbách 2021. Zásadní budou i výsledky povolebních jednání v krajích a jejich interpretace. Na ni bude mít vliv dění ve všech krajích. Podle všeho ale budou rozhodující tyto čtyři. 

Dvojky zpět na jihočeské scéně

Naši pouť začneme na jihu Čech. Před čtyřmi lety zde jako v jednom ze dvou krajů zvítězili sociální demokraté. Do voleb je vedl tehdejší druhý muž strany Jiří Zimola. Po volbách se také stal hejtmanem.

Jenže tím byl jen pár měsíců a pak došlo k politickému puči. ČSSD sice pozici hejtmana uhájila, jenže přitom přišla právě o Zimolu. A tak Zimolu najdeme na kandidátce jeho vlastního hnutí Změna 2020. První z regionálních soubojů tak bude veden na obrazné linii Hamáček vs. Zimola. Pro sociální demokraty půjde o důležitý signál, jak na tom opravdu jsou. Jejich dalšími soupeři budou komunisté, kteří ovšem v kraji kriticky slábnou, a především ANO. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit