Krajské drama s prvky thrilleru

Pohodlně se usaďte, přicházejí krajské volby, které slibují nejedno drama. Které kraje se vyplatí sledovat?

Krajské drama s prvky thrilleru
Někteří hejtmani a radní považují kraj za vrchol své politické kariéry, jiní za odrazový můstek do celostání politiky. | Tomáš Novák týdeník HROT

V pořadí šesté krajské volby už klepou na dveře. Bude to důležitý třináctinásobný test, který ukáže soudržnost stran a mnohé napoví o reálnosti úspěchu stran či koalic ve sněmovních volbách 2021. Zásadní budou i výsledky povolebních jednání v krajích a jejich interpretace. Na ni bude mít vliv dění ve všech krajích. Podle všeho ale budou rozhodující tyto čtyři. 

Dvojky zpět na jihočeské scéně

Naši pouť začneme na jihu Čech. Před čtyřmi lety zde jako v jednom ze dvou krajů zvítězili sociální demokraté. Do voleb je vedl tehdejší druhý muž strany Jiří Zimola. Po volbách se také stal hejtmanem.

Jenže tím byl jen pár měsíců a pak došlo k politickému puči. ČSSD sice pozici hejtmana uhájila, jenže přitom přišla právě o Zimolu. A tak Zimolu najdeme na kandidátce jeho vlastního hnutí Změna 2020. První z regionálních soubojů tak bude veden na obrazné linii Hamáček vs. Zimola. Pro sociální demokraty půjde o důležitý signál, jak na tom opravdu jsou. Jejich dalšími soupeři budou komunisté, kteří ovšem v kraji kriticky slábnou, a především ANO. 

ANO má ČSSD co vracet, protože před čtyřmi lety v rámci přepřahání přišlo o účast v krajské koalici. Podle průzkumu volebního potenciálu agentury Kantar je právě ono – stejně jako ve všech ostatních krajích – velkým favoritem.

Kdysi velká bašta ODS bude svědkem pokusu o návrat dříve druhého muže strany Martina Kuby. Kuba před několika lety odešel do byznysu, kde se mu náramně daří. Jím sestavený volební tým, který vedle straníků tvoří řada zajímavých nestranických osobností, bude soupeřit s volební koalicí KDU-ČSL a TOP 09 a samostatně kandidujícím hnutím STAN, respektive regionálním uskupením Jihočeši 2012. Všichni dosud zmínění soupeři ODS byli součástí krajské koalice a do voleb jdou roztříštěni. To pro ně může být handicap. 

Ambiciózní Piráti dosud v politické reprezentaci kraje chyběli, teď to chtějí změnit. Zapomenout není možné ani na nevyzpytatelnou SPD.

Dlouhý seznam adeptů slibuje překvapivé rozuzlení. Můžeme být svědky maximálně roztříštěného zastupitelstva, nebo to naopak může vést k propadu řady kandidátek a zjednodušení povolební situace.

Na západní frontě klid? 

Plzeňský kraj po minulých volbách opanovala superširoká koalice sociálních a občanských demokratů, lidovců, zelených, nestraníků, STAN, Patriotů a dalších malých uskupení. Do opozice bylo posláno vítězné ANO. ČSSD získala post hejtmana, kterým se stal Josef Bernard.

Právě on je důležitým hybatelem předvolební situace, neboť opustil řady ČSSD, byl odvolán z funkce hejtmana a do letošních voleb vstupuje jako lídr spojenectví STAN, Zelených, hnutí Pro Plzeň a také levicových Idealistů. Toto uskupení představuje konkurenci pro všechny kandidující formace. 

Podle průzkumu je favoritem ANO, jehož potenciál je ovšem oproti jiným krajům menší. Do voleb je nově vede první náměstek plzeňského primátora Roman Zarzycký. Bude zajímavé sledovat, jak si povede ve volbách i v povolebních jednáních. Plzeňský kraj totiž zdaleka není jen bohatá Plzeň a rozvíjející se západní Šumava. Jsou to také bývalé Sudety a řada daleko chudších a složitějších lokalit.

Velké ambice má i krajská ODS, která do voleb vstupuje s podporou TOP 09 a s kandidátkou vedenou emeritní rektorkou Západočeské univerzity Ilonou Mauritzovou. Jde o jeden ze dvou testů pravicového spojenectví, o němž se hovoří i v souvislosti se sněmovními volbami. To v kraji nemá žádného přímého pravicového soupeře. Poměřovat se tak bude především s uskupeními ve středu – ANO, Piráty, Bernardovou koalicí a také KDU-ČSL, která jde do voleb s dalšími spojenci a zjevně bude sázet především na hlasy z venkova. 

Zajímavá bude situace na levici. Potenciál KSČM je i v Plzeňském kraji na samotné hranici pěti procent. O mnoho lépe na tom nebudou sociální demokraté, kteří po ztrátě Bernarda kulhají na jednu nohu. Plzeňský kraj přitom patří k těm větším a bez podpory zde bude ČSSD za rok bojovat o holé přežití. Do zastupitelstva se může dostat i SPD. 

Pakliže nedojde k nějakému velkému překvapení, bude situace v tomto kraji po volbách o poznání jednodušší než na jihu Čech. Povolební jednání proto budou hodně otevřená a zálusk na hejtmana bude mít hned několik uskupení.

Moravskoslezská jistota

Hodně odlišná situace panuje v Moravskoslezském kraji. V jeho čele stojí všeobecně uznávaný hejtman, kandidující jako nezávislý za ANO, Ivo Vondrák. Tomu se podařilo sestavit koalici, kterou vedle jím vedeného uskupení tvoří dvě tradiční strany – KDU-ČSL a ODS. Soužití této krajské koalice bylo bezproblémové, a to i v čase koronakrize, kdy kraj čelil několika velkým výzvám. Vondrákovi se podařilo odpor části občanů nasměřovat k centrální vládě, a tím nepřijít o podporu. Zdá se, že nic nestojí v cestě obhajobě vítězství. 

A přece je tento kraj hodně zajímavý. ODS stejně jako v Plzeňském kraji vsadila na pravicové spojenectví s TOP 09, vedené náměstkem hejtmana Jakubem Unuckou. Moravskoslezský kraj je velký a pravice tu nemá na růžích ustláno. Každý nepropadlý hlas se bude počítat.

Jak ukazuje průzkum, pravice bude soupeřit s Piráty, s lidovci vedenými prvním náměstkem hejtmana Lukášem Curylem a hned dvěma uskupeními, které vytvořili komunální politici. Prvním jsou STAN spojení se Zelenými, druhým Starostové pro kraj. Bude zajímavé sledovat, jak matoucí budou pro voliče tyto názvy. Obě kandidátky jsou totiž z většiny složené opravdu ze starostů. Půjde tak i o důležitý test síly značky STAN.

Sociální demokraté jdou v tomto kraji do voleb z opozice a vedeni bývalým ostravským primátorem Petrem Kajnarem. Jejich potenciál je o poznání silnější než v českých krajích. Ještě důležitější roli ovšem hrají krajské výsledky pro KSČM, jíž i tady v jejich baště takřka zvoní hrana. Gravitace ANO je prostě zničující. 

Potenciál získat mandáty v zastupitelstvu mají Piráti, kteří v něm dosud chyběli, a také SPD, jejíž podpora patří k silnějším. Prakticky jisté je, že v povolebním jednání bude hrát prim dosavadní hejtman. 

Středočeské lámání chleba

Všechny výsledky krajských voleb byly dosud vždy hojně interpretované podle Středočeského kraje. Kraj je největší a dynamicky roste. Navíc se zde pravidelně odehrávají mediálně vděčné souboje – Bendl vs. Rath či Jermanová vs. Rakušan. Ostatně dědictví Davida Ratha je v kraji neustále přítomno prostřednictvím řady jeho bývalých spojenců z ČSSD nebo tématu krajských nemocnic, jež se Babiš a stávající hejtmanka znovu snaží politicky využít a zneužít. 

Letošní volby ve středních Čechách budou ve znamení několika dílčích soubojů. Základní se povede o místo prvního na pásce. Jermanová to díky své pověstné aroganci, aférkám svého manžela, ale i zdatné konkurenci opravdu nebude mít jednoduché. Konkurovat jí může hned trojlístek stran – Piráti, ODS a STAN. Piráti dosud v zastupitelstvu chyběli, a i proto mají velkou motivaci uspět. Jenže lídr Pirátů Snížek nepatří mezi známé osobnosti, a to ani lokálně. 

Úplně jinak je na tom ODS, kterou do voleb vede místopředseda strany a úspěšný starosta Martin Kupka. Netají se tím, že chce být prvním hejtmanem ODS po 12 letech. ODS sestavila silnou kandidátku plnou úspěšných komunálních politiků a její kontaktní kampaň je vidět. Ambici získat hejtmana mají ovšem i STAN, pro které je tento kraj po Libereckém největší a zcela klíčovou baštou. O post již neusiluje Vít Rakušan, který se stal předsedou strany, nýbrž mnichovická starostka Pecková stojící v čele kandidátky posílené o KDU-ČSL a SNK-ED.

Soupeřem všech tří bude i koalice tvořená TOP 09, Zelenými a Hlasem. Lídrem je starosta Jan Jakob, ovšem nejznámějším jménem je bezesporu někdejší europoslanec za ANO Pavel Telička. TOP 09 tak testuje dost bizarní spojenectví, jehož výsledek je ve hvězdách.

Velký souboj proběhne i na levici. ČSSD se jistě pokusí vzít trochu větru z plachet ANO. Musí, protože neúspěch ve Středočeském kraji, tedy Hamáčkově domovském regionu, by mohl zásadně otřást celou partají. Ještě hůře jsou na tom komunisté. Ti nemají jistou ani účast v zastupitelstvu a jejich vyhlídky do příštího roku jsou stále mlhavější. 

Těsné výsledky a roztříštěné středočeské zastupitelstvo slibuje bouřlivá povolební jednání. Ta mohou mít absolutní důležitost pro předvolební spojenectví na celostátní úrovni. Pokud se ODS nedokáže dohodnout se STAN na krajské koalici, bude to vážná trhlina pro případné spojenectví. Stejně vážnou trhlinou může být případná nedohoda Pirátů se STAN. A totéž v bledě modrém platí o jakémkoli případném spojenectví některé ze tří jmenovaných stran s ANO, které ostatní, ale i voliči mohou považovat za zradu. 

Společným jmenovatelem všech čtyř krajů je fakt, že klíčem k úspěchu je koaliční potenciál. S tím souvisejí i osobní ambice a schopnost strany je korigovat. Kdo to dokáže, bude mít náskok do celého příštího roku.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní