Krach společnosti Growing Way graduje, Janata se drží stranou

Již více než třicet investorů společnosti Growing Way se hlásí o své peníze u insolvenčního soudu. Proces diriguje pražský advokát Michal Žižlavský.

Krach společnosti Growing Way graduje, Janata se drží stranou
Ondřej Janata, rodák z Hradce Králové, příští rok v březnu oslaví teprve 29. narozeniny. A do českých dějin se dost možná zapíše největším investičním průšvihem od dob Viktora Koženého. | foto Tomáš Novák, týdeník HROT

Osmadvacetiletý Ondřej Janata v září skončil v policejní cele, vyšetřovatelé označili jeho podnik za investiční letadlo a jeho samotného za podvodníka, který peníze neinvestoval, ale jen utrácel za luxus pro vlastní potřebu. Podle policie vybral od čtyř tisíc lidí zhruba 1,6 miliardy korun. Janata sice v krátkém prohlášení odmítl, že by šlo o investiční letadlo, ale k podrobnějšímu veřejnému vystoupení se zatím neodhodlal.

Vedle startujícího trestního řízení se mezitím rozjíždí také insolvence jeho společnosti Growing Way. Ostatně tam se bude příběh jeho pochybného investičního snu vyprávět nejvěrněji. Zatímco nyní se všichni aktéři včetně veřejnosti odvolávají na polooficiální úniky informací z vyšetřovacího spisu, v insolvenci se nejpřesněji ukáže, kdo komu a proč vlastně dluží. 

I proto je s podivem, že sám Janata v případu zjevně zcela vyklidil pozice. U insolvenčního soudu propásl stanovenou soudem nařízenou lhůtu na vyjádření se k insolvenčnímu návrhu, který na jeho firmu začátkem listopadu podal známý insolvenční právník Michal Žižlavský.

Návrh mohl zpochybnit, naznačit okolnosti svého pádu nebo ještě dříve návrh sám podat, a získat tak jisté manévrovací možnosti. Místo toho zvolil cestu pasivity, a soud tedy zřejmě každým dnem rozhodne o úpadku firmy na základě právní fikce Janatova souhlasu s návrhem. Do měsíc trvajícího řízení se zatím totiž vůbec nezapojil, což potvrzuje i Michal Žižlavský, který dosud ani neví, kdo z advokátů Janatu a jeho společnost zastupuje. 

„Trestní řízení není konstruované na finanční vyrovnání a uspokojování věřitelů. Tím nejtransparentnějším je právě insolvenční řízení. Nám je v podstatě jedno, jestli pan Janata skončí v teplákách, nám jde o uspokojení našich pohledávek v co největší míře,“ vysvětluje Žižlavský svůj postoj. V tuto chvíli podle svých slov zastupuje přes 200 poškozených a jejich počet prý každý den roste. Zatím jeho tým u soudu přihlásil přes třicet pohledávek.

„Další budou přibývat. Čekáme na rozhodnutí soudu o úpadku a na přidělení insolvenčního správce. Důležité je, že jedině správce může zneplatňovat úkony dlužníka až rok zpět od podání návrhu a tlačit na vrácení peněz třeba od zprostředkovatelů. U osob blízkých pak dokonce až tři roky zpět. I proto jsme podali návrh co nejdříve, aby správce a věřitelé měli směrem k minulosti co největší páky,“ vysvětluje strategii Žižlavský.

Hrot se pokoušel získat vyjádření také od samotného Janaty a jeho advokátů, ale marně. Minulý týden nezvedal telefony a nereagoval na zprávy. 

Jaké další linie příběhu se kolem Janaty rozjíždějí a proč může jít o největší kauzu svého druhu od dob Viktora Koženého? O tom a o dalších rovinách případu čtěte v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází 6. prosince.