Krach plynového pragmatismu
Nejistá budoucnost téměř hotového plynovodu Nord Stream 2 ukazuje limity čistě ekonomického přístupu k velkým energetickým projektům. Může se vymstít i Česku.

Loni koncem léta zbývalo dělníkům na staveništi na břehu Baltského moře v německém Lubminu dodělat jen pár drobností. Počítali, že za pár týdnů budou mít kompletně hotovo a ještě před koncem roku sem, do evropského zakončení plynovodu Nord Stream 2, přitečou první kubíky ruského zemního plynu.
O více než rok později je všechno jinak. Možnost, že dvěma 1300 kilometrů dlouhými trubkami za 12 miliard eur nepoteče nikdy nic, v posledních dnech značně vzrostla. Důvodem je pacient, který toho času leží ve vážném stavu v berlínském megašpitále Charité. Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl podle německých lékařů otráven, což Moskva vehementně popírá.
Více než čísla
Nejdříve pohrozil možnou odvetou za Navalného otravu skrze Nord Stream 2 spolkový ministr zahraničí Heiko Maas, později nezavrhla otázku možných sankcí ani Angela Merkelová. Bylo by „chybné cokoliv vyloučit,“ vzkázala skrze svého mluvčího. To je na poměry kancléřky velmi ostré vyjádření.