Kožený z kola ven

Harvardský průmyslový holding chystá prodej nevyzvednutých akcií 220 tisíc akcionářů. Skupina investorů sází na zisk ze zablokovaných majetků po Viktoru Koženém

Čínská chřipka zkomplikovala v Česku mimo jiné i úklid za vytunelovanými harvardskými fondy. Téměř čtvrt milionu akcionářů nástupnického Harvardského průmyslového holdingu (HPH) si mohlo od předloňského listopadu směnit své zaknihované cenné papíry na listinné. V Česku dosud nevídaná megaakce se nakonec protáhla na rok, nicméně navzdory pandemii se ji podařilo dotáhnout do konce.

Podle člena představenstva HPH Jana Materny si nakonec novou formu akcií vyzvedlo 21 tisíc akcionářů. Pět tisíc z nich požádalo kvůli koronaviru o distanční formu, kdy listinné akcie zůstávají u společnosti zatím v úschově. Klíčové je, že ani v jedné skupině není Viktor Kožený ani jeho matka Jitka Chvatíková. Pro Koženého, ukrývajícího se na Bahamách, by cesta do Prahy znamenala zcela jistě zadržení a transport do vězení k odpykání desetiletého trestu.

Tím se otevřela i cesta k definitivnímu vymazání odsouzeného podnikatele z majetkové struktury HPH a zároveň k výraznému zpřehlednění akcionářů. Ve společnosti zbudou pouze podílníci, kteří se o dění aktivně zajímají. Jde především o skupinu investorů v čele s Vlastimilem Jiříkem a Martinem Burdou, sázejícími na to, že navzdory léta neúspěšným snahám by se nakonec mohla HPH otevřít cesta ke ztracenému majetku v řádu až miliard korun.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit