Koženého „chata“ v Aspenu je opět na prodej

Luxusní dům, který před lety zabavily úřady USA Viktoru Koženému, je opět na prodej. O penězích z předchozího prodeje se stále vedou spory.

Koženého „chata“ v Aspenu je opět na prodej
Peak House v Aspenu | luxuryportfolio.com

Pro miliardáře s minimálně jednou volnou miliardou na účtě, kteří se aktuálně poohlížejí po rekreační nemovitosti k relaxaci, zimním radovánkám i reprezentativním byznysovým jednáním, přinášíme malý tip. Za 49,5 milionu dolarů je aktuálně k mání Peak House v Aspenu v americkém Coloradu. 

Třípatrová luxusní rezidence s pěti ložnicemi má pozoruhodnou historii a vazby na Česko. V  minulosti ji vlastnil odsouzený tunelář Viktor Kožený, který dům před lety koupil za tehdy rekordní sumu 19,7 milionu dolarů. Právě zde se měly roce 1997 na vánočním večírku za doprovodu zpěvu známé zpěvačky Natalie Coleové zrodit plány na privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. 

Při přípravě nakonec nerealizované privatizace se měl Kožený dopustit uplácení, za což je stíhán úřady USA. Před americkou, stejně jako před českou spravedlností se proto dodnes skrývá na Bahamách. USA dům v Aspenu následně zabavily a prodaly. V současnosti ho vlastní Rick Braddock, mimo jiné bývalý vysoce postavený manažer nynější Citigroup. Jak zdůrazňují inzeráty, posledních 20 let nebyl Peak House v nabídce.

Více než 20 milionů dolarů z tehdejšího prodeje je ovšem dodnes zablokováno na účtech a vedou se o ně spory. Na jedné straně si je nárokuje společnost Landlocked Shipping, za kterou stojí Koženého matka Jitka Chvatíková, na druhé straně poškození akcionáři Harvardského průmyslového holdingu v likvidaci (HPH), nástupnické společnosti harvardských fondů.

Čtyřiadvacet let po startu likvidace je kolem HPH stále živo. Po odvolání letitého likvidátora Zdeňka Častorála část investorů aktivizuje síly a věří, že se jim podaří dostat nejen k penězům z Aspenu, ale i k dalším majetkům zablokovaným různě po světě.

Více o aktuálním dění v Harvardském průmyslovém holdingu si můžete přečíst v aktuálním vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 22. února.