Koupím bioplynku. Zn.: V okolí Prahy

Hlavní město aktuálně jedná s několika vlastníky o nákupu bioplynové stanice na zpracování gastroodpadu. Jasno by mohlo být do konce léta.

Koupím bioplynku. Zn.: V okolí Prahy
ilustrační foto | Profimedia.cz

Že se magistrát hlavního města zajímá o likvidaci městského gastroodpadu prostřednictvím bioplynových stanic, není nová věc. Už delší dobu se mluví o výstavbě bioplynky ve spalovně v Malešicích. Projekt je stále v běhu, podle náměstka primátora Petra Hlubučka však její zbudování bude ještě pár let trvat.

Město však tlačí čas, protože podle nové odpadové legislativy musí kvapně zvýšit množství zrecyklovaného komunálního odpadu, jehož podstatnou část tvoří právě biologicky rozložitelný odpad z kuchyní. Podle Hlubučka proto magistrát aktuálně jedná o nákupu již existující bioplynky za hranicemi města. „V současné době uvažujeme, že bychom nejen postavili bioplynovou stanici v Malešicích, ale také koupili bioplynovou stanici za Prahou. Děláme proto due diligence jednotlivých bioplynových stanic,“ řekl týdeníku Hrot Hlubuček.

Komplikace z Bahrajnu

Které konkrétní bioplynové stanice by mohlo město koupit, nechtěl zatím specifikovat. Není podle něj dosud ani rozhodnuto, zda by se jednalo o stanici, která už gastroodpad zpracovává, nebo o zemědělskou bioplynku na energetické plodiny, která by se musela nejdříve přestavět.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit