Vybrané články
z týdeníku The Economist

Korporátní návod na přežití

Krize změní svět byznysu. Firmy, které ji přežijí, čeká nové obchodní klima.

Korporátní návod na přežití
ilustrace Vojtěch Velický

Většina šéfů i zaměstnanců už nějakou ekonomickou krizi prožila. Vědí, že každá přináší jiný druh agónie a vědí i to, že podnikatelé a firmy se pokaždé zvládnou přizpůsobit a vrátit se zpátky do hry.

Šok, který nyní otřásá světem byznysu, je však znepokojivý. Vzhledem k tomu, že se do izolace uzavřely země, jež se starají o více než 50 procent světového HDP, je propad obchodní aktivity mnohem závažnější než u předchozích recesí. Cesta ven z izolace bude obtížná, čekají nás znepokojení klienti, rytmus brzda-plyn, který snižuje výkonnost, a nové, komplikované zdravotní předpisy. Z dlouhodobého hlediska se budou muset firmy, které to všechno přežijí, přizpůsobit novému prostředí, neboť krize a reakce na ni uspíšila tři tendence: povzbudila přijímání nových technologií, uspíšila nevyhnutelný odklon od světových, samospádem fungujících dodavatelských řetězců a zesílila obavy z vytváření oligopolů s vynikajícími konexemi.

Řada firem se snaží tvářit statečně. Adrenalinem nabuzení šéfové zásobují své zaměstnance plamennými poselstvími. Obvykle nemilosrdní korporátní giganti se hlásí do služeb veřejnosti. LVMH, pařížský dodavatel parfému Dior, destiluje dezinfekci na ruce, General Motors chtějí vyrábět kromě pick-upů i ventilátory a zakladatel Alibaby doručuje roušky do celého světa. Zarytí maloobchodní rivalové spolupracují, aby zajistili, že bude v supermarketech dostatek zboží. Jen málo na burze obchodovaných firem zveřejnilo propočty finančních škod způsobených zmrazením obchodu. Analytici z Wall Street v důsledku toho očekávají v roce 2020 jen mírný pokles zisků.

Nenechte se tím vším ukolébat. Během poslední recese utrpěly propad v prodejích dvě třetiny velkých amerických firem. V nejhorším čtvrtletí dosáhl meziroční pokles 15 procent. Tentokrát půjde běžně o propad padesátiprocentní, nákupní třídy se změní v ulice duchů a továrny zavřou brány.

Řada indikátorů hovoří o extrémním napětí. Celosvětová poptávka po ropě klesla až o třetinu a objem automobilů a jejich součástek rozvážených po americké železnici se propadl o 70 procent. Řada firem má dostatek zásob a hotovosti, aby dokázaly přežít tři až šest měsíců. Proto se už začalo propouštět a nechávat lidi doma. Od 14. března si během dvou týdnů podalo žádost o podporu v nezaměstnanosti 10 milionů Američanů. V Evropě si zhruba milion firem zažádal o peněžitou pomoc na platy zaměstnanců, pro něž neměly práci.

Škrtají se i dividendy a investice. Bolest se bude prohlubovat s tím, jak budou prodlevy v placení postupovat platebními řetězci. Prodejce H&M žádá o prominutí plateb nájemného, což bude bolet majitele komerčních objektů. Některé z dodavatelských řetězců kvůli uzavřeným továrnám a hraničním kontrolám přestaly fungovat. Izolace Itálie narušila celosvětový tok všeho – sýrem počínaje a komponenty do proudových motorů konče. Čínské továrny se k životu probouzí jen postupně. Dodavatelé Applu odvážně trvají na tom, že nové modely pro 5G sítě se na trhu objeví ještě letos, tvoří však součást složitého systému, jenž je jen tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. Hongkongská vláda hovoří o tom, že její firmy se ocitají ve složité situaci, neboť nadnárodní společnosti ruší objednávky a ignorují faktury.

Finanční napětí povede k odhalení některých překvapivých podvodů. Obří čínský řetězec Luckin Coffee právě přiznal, že čísla ve svých účetních knihách namlel dost nahrubo. Během posledních dvou recesí zkrachovala po celém světě zhruba desetina firem s úvěrovým ratingem.

To, které společnosti přežijí současnou krizi, závisí na jejich oboru, finanční kondici a na tom, jak snadno dosáhnou na státní půjčky, záruky a pomoc, jež se jen ve velkých západních ekonomikách vyšplhá někam k osmi bilionům dolarů. Pokud vaše společnost prodává sladkosti nebo čisticí prostředky, máte poměrně nadějné vyhlídky. Nárůst poptávky zažívá i řada technologických firem.

Nejvíc bity budou malé podniky: 54 procent z nich je v Americe už dočasně uzavřených nebo je tento osud čeká během následujících deseti dnů. Nemají přístup na finanční trhy. A bez konexí na vysokých místech budou mít velký problém dosáhnout na vládní pomoc. Prozatím bylo rozděleno pouhých 1,5 procenta z amerického balíčku pomoci malým firmám, jehož celková hodnota činí 350 miliard dolarů, a pomalá je i britská pomoc. Banky se obtížně vypořádávají s protichůdnými pravidly a záplavou žádostí o půjčky. A ukřivděnost může bublat dlouhé roky.

Jakmile se začne uvolňovat karanténa a testování protilátky nabere na obrátkách, čeká nás nová, přechodná fáze. Firmy budou ještě pořád pouze kráčet, nepoběží (Čína stále ještě funguje pouze na 80 až 90 procent své kapacity). Vynalézavost, nejen finanční síla, budou platit za důležitý zdroj výhody a chytřejším firmám umožní podstatně se přiblížit maximální rychlosti. Znamená to úpravu výrobních linek, aby dělníci, monitorovaní na dálku a důkladně chránění, mohli pracovat v bezpečných rozestupech.

Firmy pracující přímo se zákazníky je budou muset uklidnit: představte si konference, na kterých se budou spolu s programem rozdávat respirátory, a restaurace inzerující režim testování zákazníků. Více než čtvrtina z 2000 největších světových firem má víc hotovosti než dluhů. Některé koupí konkurenci, aby zvětšily svůj podíl na trhu nebo si pojistily dodávky a distribuci.

Představenstva nemají jen za úkol udržet své firmy nad vodou, musejí také přijít s dlouhodobou perspektivou. Krize posílí tři trendy. Za prvé, rychlejší přijetí nových technologií. Planeta právě prochází rychlokurzem v elektronickém obchodování, digitálních platbách a práci na dálku. Svítá na další inovace v lékařství včetně technologií modifikujících geny.

Za druhé, globální dodavatelské řetězce se změní a urychlí se tak změna, k níž směřujeme od začátku obchodní války. Apple má k dispozici zásoby na pouhých deset dní a jeho hlavní asijský dodavatel Foxconn na 41 dní. Firmy si budou vytvářet větší zásoby a kritické množství výroby se s využitím vysoce automatizovaných továren přesune blíž domovu. Mezistátní obchodní investice mohou v letošním roce spadnout o 30 až 40 procent. Co nadnárodní firmy ztratí na zisku, to získají na houževnatosti.

Stagnace znamená konec

Poslední dlouhodobá změna je méně jistá a méně vítaná: další nárůst koncentrace korporátu a trafikanství poté, co vlády zahrnou soukromý sektor penězi a velké firmy získají ještě dominantnější postavení. Od devadesátých let minulého století už došlo k podstatné konsolidaci ve dvou třetinách amerického průmyslu, což vedlo k oslabení životaschopnosti ekonomiky. Někteří mocní šéfové ohlašují novou éru spolupráce politiků s velkými firmami – obzvláště těmi z neustále rostoucího sezamu společností, které jsou považovány za „strategické“.

Voliči, klienti a investoři by se měli proti této myšlence bránit, neboť s sebou ponese větší korupci, menší konkurenci a pomalejší ekonomický růst. Stejně jako všechny krize i ta kolem covidu-19 pomine, a pak se vzedme nová vlna obchodní energie. Bude dozajista mnohem lepší, když jí nebudou v cestě stát trvale přebujelé státní aparáty a nové oligarchie vzájemně propojených firem.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.