Koronazločin

Karanténa snížila kriminalitu meziročně o 12 procent. Ovšem více se vraždilo, pytlačilo, praly špinavé peníze a hitem se staly „vloupačky“ do opuštěných obchodů

Někdejší šéf pražské mordparty Jiří Markovič říkal vraždám, které se staly v rámci rodiny, „domácí zabíjačky“, a autorovi tohoto článku v jednom dávném rozhovoru zcela vážně tvrdil, že by se „manželé nikdy neměli hádat v kuchyni“. Obzvlášť pokud měli ten hloupý nápad, že kuchyňské nože neschovávali do šuplíku, ale nechávali je v dřevěném bloku na lince.

Jak plyne z dubnových policejních statistik, koronovirová karanténa snížila oproti minulému roku počet zaznamenaných trestných činů o více než 12 procent. Některým trestným činům se ovšem naopak dařilo a mezi ně patřil i ten vůbec nejzávažnější – vražda. Loni v dubnu se jich stalo 36, kdežto letos 53 a slušnou část tohoto nárůstu obstaraly právě „vraždy motivované osobními vztahy“. Ponorková nemoc je zkrátka potvora.

Z tohoto úhlu pohledu je trochu překvapivé, že (spolu s veškerou násilnou kriminalitou) poklesl o celých 17 procent i počet případů domácího násilí. Na druhé straně něco takového hlásí oběti bohužel až s časovým odstupem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit