Vybrané články
z týdeníku The Economist

Koronavirus uspíší tři velké průlomy v medicíně. A to je jen začátek

Bill Gates o světu po nákaze covidem-19 a způsobu boje s budoucími pandemiemi.

Koronavirus uspíší tři velké průlomy v medicíně. A to je jen začátek
Bill Gates | Profimedia.cz

Až budou historici psát knihu o pandemii covidu-19, zabere to, co jsme doteď přečkali, nejspíš jen první třetinu. Většina příběhu bude patřit tomu, co teprve přijde.

Na většině území Evropy, východní Asie a Severní Ameriky dosáhne pandemie s největší pravděpodobností vrcholu na konci tohoto měsíce. Mnozí doufají, že se situace během několika týdnů vrátí tam, kde byla v prosinci. To se bohužel nestane.

Věřím, že lidstvo tuto pandemii porazí, stane se tak však jen v případě, že bude většina populace očkovaná. Do té doby se život do normálu nevrátí. I když vlády uvolní karanténní opatření a obchody začnou opět fungovat, projeví se přirozená nechuť lidí vystavovat se nemoci. Na letištích se nebudou srocovat davy. Sportovní klání se budou odehrávat na prakticky prázdných stadionech. A světová ekonomika bude zažívat krizi, protože poptávka zůstane nízká a lidé budou při utrácení opatrnější.

Zatímco pandemie ve vyspělých zemích už zpomaluje, v těch rozvojových teprve nabere na rychlosti. A to, co rozvojový svět čeká, bude podstatně horší. V chudších zemích, v nichž je možné vykonávat na dálku podstatně méně profesí, nebude fungovat ani udržování bezpečné vzdálenosti mezi lidmi. Virus se bude šířit rychle a zdravotnické systémy se nedokážou o nakažené postarat. Covid-19 dokázal ochromit i New York, z dostupných dat přitom vyplývá, že jediná nemocnice na Manhattanu disponuje větším množstvím lůžek akutní péče než většina afrických zemí. Miliony lidí zemřou.

Bohaté národy mohou pomoci například tím, že zajistí, aby nezbytný lékařský materiál nepřipadl tomu, kdo zaplatí nejvíc. Lidé v bohatých částech světa stejně jako v těch chudých budou v bezpečí teprve tehdy, když budeme mít proti viru účinné lékařské řešení, tedy vakcínu.

Lékařští výzkumníci se během příštího roku stanou nejdůležitějšími lidmi na světě. Naštěstí už před pandemií dělali vakcinologové obří pokroky. Konvenční vakcíny učí tělo rozpoznat tvar patogenu obvykle tak, že jej seznámí s mrtvým nebo oslabeným virem. Existuje však i nový druh imunizace, jež po výzkumnících nevyžaduje, aby čekali, než se jim vyvine velké množství patogenu. Tyto mRNA vakcíny využívají genetický kód, který buňky instruuje, jak zahájit imunitní reakci. Patrně je bude možné vyvinout rychleji než tradiční vakcíny.

Doufám, že laboratoře po celém světě budou v druhé polovině roku 2021 vyrábět vakcínu. Pokud se tak stane, bude to historický úspěch: lidstvo se ve svých dějinách nikdy nedostalo tak rychle od rozpoznání nové nemoci k imunizaci proti ní.

Kromě pokroku ve vakcinologii povede pandemie k dalším dvěma lékařským průlomům. K jednomu dojde na poli diagnostiky. Až se příště objeví nový virus, budou lidé nejspíš schopni otestovat se na něj doma stejným způsobem, jakým se testuje těhotenství. Jen místo toho, aby čurali na tyčinku, budou si strkat vatičku do nosu. Výzkumníci mohou mít takový test připravený během několika měsíců od odhalení nové nemoci.

Třetím průlomem budou protivirové léky. Ty představují podinvestované vědecké odvětví. Při vývoji léků proti virům nebyli experti zdaleka tak úspěšní jako v případě těch proti bakteriím. Ale to se změní. Výzkumníci přijdou s rozsáhlými, různorodými sbírkami virostatik, které budou schopni rychle prohledat a najít efektivní způsob, jak případný nový vir léčit.

Všechny tři technologie nás připraví na další pandemii, a budeme tak schopni proti ní zasáhnout už v době, kdy budou počty nakažených ještě velmi nízké. Základní výzkum nám zároveň pomůže v boji proti již existujícím infekčním nemocem – a dokonce nás přiblíží i k lékům proti rakovině. (Vědci dlouho předpokládali, že by mRNA vakcíny mohly nakonec vést k léku proti rakovině. Až do covidu-19 však neprobíhal žádný výzkum, jak by je bylo možné vyrábět masově za alespoň trochu přijatelnou cenu.)

Nepokročíme jen na vědeckém poli. Dokážeme také zajistit, aby z výhod vědeckých objevů těžili všichni. Myslím, že v letech po roce 2021 si vezmeme ponaučení z doby po roce 1945. S koncem druhé světové války vybudovali vůdcové mezinárodní organizace, jako je OSN, aby předcházeli dalším konfliktům. Po pandemii covidu-19 přijdou vůdcové s institucemi, které budou předcházet dalším pandemiím. 

Bude to směs národních, regionálních a mezinárodních organizací. Předpokládám, že se budou účastnit pravidelných „mikrobových her“, podobných těm válečným, které nyní absolvují naše ozbrojené síly. Díky tomu budeme připraveni, jakmile nový virus přeskočí z netopýra nebo ptáka na člověka. Měli bychom být díky nim schopni pohotově reagovat i v případě, že nějaký gauner vyvine v domácí laboratoři infekční nemoc a pokusí se ji použít jako zbraň. Tím, že se svět připraví na pandemie, bude také schopen bránit se proti bioterorismu.

Zůstaňme světoví

Doufám, že bohaté národy zahrnou do svých příprav národy chudé, obzvláště posílením zahraniční pomoci na vybudování jejich primárních zdravotních systémů. Dokonce i ten nejsebestřednější člověk – nebo izolacionistická vláda – by s tímhle měl souhlasit. Tato pandemie nám ukázala, že viry hranice nerespektují a že jsme všichni biologicky propojeni sítí mikroskopických bakterií, ať se nám to líbí, nebo ne. Pokud se nový virus objeví v chudé zemi, budeme chtít, aby jej dokázali tamní lékaři poznat a zachytit hned, jak to bude možné.

Nic z toho, co jsem napsal, není nevyhnutelné. Dějiny nedrží jeden nastavený kurz. Lidé si sami volí, kterým směrem se budou ubírat, a mohou při tom špatně odbočit. Období po roce 2021 může připomínat éru po roce 1945. Nejlepší analogií k dnešnímu dni může být 10. listopad 1942. Británie právě dosáhla prvního pozemního vítězství ve válce s nacisty a Winston Churchill ve své řeči prohlásil: „Toto není konec. Není to dokonce ani začátek konce. Ale možná je to konec začátku.“

Bill Gates je spoluzakladatelem společnosti Microsoft a spolupředsedou Nadace Billa a Melindy Gatesových. Tento článek je součástí seriálu Svět po covidu-19, který naleznete na www.economist.com/coronavirus.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.