Koronavirus nakazil i konta miliardářů

Pandemie s sebou přinesla prudké výkyvy a propady burz. A s tím také snižování hodnoty jmění nejbohatších lidí.

Koronavirus nakazil i konta miliardářů
Bernarda Arnault | Profimedia.cz

Více než 350 miliard dolarů odepsala ze svého majetku padesátka nejbohatších lidí světa. Může za to panika investorů a hromadné výprodeje některých akcií způsobené obavami z tvrdých ekonomických dopadů zastavení světové ekonomiky.

Zatím nejhůř si letos podle dat agentury Bloomberg vedou majitelé značek orientovaných na módu a podobné postradatelné zboží. Například akcie francouzského „impéria luxusu“ LVMH se od začátku roku propadly zhruba o čtvrtinu na 320 eur. Jmění majitele firmy Bernarda Arnaulta se tak ztenčilo za pouhé tři měsíce o 36 miliard dolarů. 

Druhým největším loserem tohoto roku je další obchodník s módou, Španěl Amancio Ortega. Akcie jeho holdingu Inditex s nejznámější značkou Zara spadly dokonce o třetinu – a majetek o 26 miliard dolarů.

Třetí pozici na pomyslných stupních poražených zaujímá někdejší nejbohatší muž světa, mexický magnát v telekomunikacích a průmyslu Carlos Slim. U jeho konta svítí červené číslo 20 miliard.

Kdo vydělal

Z první padesátky nejbohatších lidí podle Bloombergu si letos od prvního ledna polepšilo jen pět. Nejvíc, 3,4 miliardy dolarů, si připsal dlouhodobě nejbohatší muž světa Jeff Bezos. Ten se už v polovině února prozíravě zbavil akcií svého Amazonu za zhruba čtyři miliardy dolarů. Firmě se navíc daří – díky rozmachu zásilkového obchodu během karantén jsou její akcie jako jedny z mála dražší než na začátku roku.

Díky akciím Amazonu, které získala při rozvodovém vyrovnání, se mezi miliardáře v černých číslech zařadila i Bezosova ex-manželka MacKenzie. Zbývajícími třemi boháči v plusu jsou majitel Tesly Elon Musk a čínští podnikatelé v technologiích William Ding a Pony Ma.