Koronavirový zásek v Praze? Až 36 miliard

Polovina zaměstnanců v cestovním ruchu může čekat do konce roku výpověď.

Koronavirový zásek v Praze? Až 36 miliard
ilustrační foto | Shutterstock.com

Pokud má Česko místo, které se stalo obětí covidové karantény, je to Praha. Podle čerstvých čísel může do konce roku dostat výpověď až 65 procent zaměstnanců z oboru cestovního ruchu. Celkový efekt výpadku hotelových služeb v centru metropole bude jen za letošní rok 24 až 36 miliard korun.

„Podle našeho předpokladu bude v porovnání s loňským rokem celková obsazenost hotelů v centru Prahy v letošním roce pouze okolo 30 procent, přičemž tržby klesnou pravděpodobně až na 20 procent úrovně roku 2019,“ říká Michal Chour, generální ředitel hotelu Alcron a zároveň předseda spolku Centrum žije, který ekonomický dopad na centrum Prahy představil.

V příštím roce se obsazenost podle hoteliérů zvýší na polovinu a bude postupně růst až do roku 2024, kdy by se měla dostat zpět přes 80 procent, tedy na průměrnou úroveň před nástupem koronaviru. 

Suma až 36 miliard korun ale nejde na vrub jen hotelům a restauracím. „Jen hotely v centru Prahy zaplatí za normální situace dle odhadů každý rok až pět miliard korun ročně svým dodavatelům, u kterých pracuje dalších přibližně devět tisíc zaměstnanců. Negativní ekonomický dopad se tak rozprostře do celé ekonomiky i mimo území hlavního města,“ říká David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE.

Koronavirová krize způsobila v hlavním městě masivní výpadek turismu s negativním dopadem do ekonomiky celé republiky. Až 62 procent všech zahraničních návštěvníků České republiky totiž míří právě do Prahy, kde utratí miliardy korun ročně. Na celé částce vynaložené turisty v hlavním městě se návštěvníci ze zahraničí podílejí až 88 procenty. Nejpostiženější je centrum Prahy, kde doposud plných 95 procent turistů tvořili cizinci, přitom více než polovina z nich nepochází z kontinentální Evropy. Mezi regiony nejpostiženější ztrátou zahraničního turismu patří například i Karlovy Vary nebo Český Krumlov.